اقدامات، مراقبتها و ملاحظات بعد از کشیدن دندان | 8 دلیل کشیدن دندان اقدامات، مراقبتها و ملاحظات بعد از کشیدن دندان | 8 دلیل کشیدن دندان

مراقبتها و ملاحظات بعد از کشیدن دندان | اقدامات پس از کشیدن دندان

سه شنبه, 31 تیر 1399 ساعت 08:12
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

در این مقاله به بیان ملاحظات و مراقبت های پس از کشیدن دندان پرداخته ایم. برای آگاهی از مراقبت های پس از کشیدن دندان تا انتهای این مقاله با همراه باشید.

مطالعه این مطلب 7 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

همه ما مراجعه به دندانپزشکی و کشیدن دندان را از بچگی تجربه کرده ایم. کشیدن دندان یکی از درمان هایی است که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل مهارت دندانپزشک در انجام این درمان اهمیت زیادی دارد. واضح است که پس از کشیدن دندان باید مراقبت هایی برای بهبود جای دندان کشیده شده توسط بیمار انجام شود. در این مقاله به همراه دکتر فاطمه لبافی دلایل کشیدن دندان و مراقبت های پس از آن و روش های کاهش درد کشیدن دندان را برای شما مورد بررسی قرار می دهیم.

مهمترین دلایل کشیدن دندان

مهمترین دلایل کشیدن دندان

کشیدن دندان دلایل مختلفی دارد. از جمله عمده ترین دلایل کشیدن دندان در کودکی و بزرگسالی موارد زیر است:

 •  نیفتادن به موقع دندان شیری و مسدود کردن مسیر رشد دندان دائمی
 •  شکستن یا ترک خوردن عمیق دندان
 •  جلوگیری از انتشار عفونت و تخریب استخوان فک به دلیل وجود یک دندان خراب
 •  پوسیدگی ریشه دندان و بخش های داخلی آن
 •  بعضی از موارد ارتودنسی به دلیل کمبود فضا برای رشد دندان های دیگر
 •  وجود دندان اضافه و جوش خوردن دندان به استخوان فک
 •  عدم وجود فضای کافی برای رشد دندان عقل
 •  وجود بیماری و عفونت های لثه

مراقبت های پس از کشیدن دندان

 1. مراقبت های بعد از کشیدن دندان شیری

  دندان های شیری در واقع اولین سری دندان های هر فرد هستند. دندان هایی که غذا خوردن و صحبت کردن در ابتدا از طریق آنها انجام میشود. دندان های شیری از سن 6 سالگی به بعد به تدریج می افتند و جای خود را به دندان های دائمی میدهند. از آنجاییکه دندان های شیری عمر کوتاه تری نسبت به دندان های دائمی دارند، بعضی از والدین به سلامت دندان های شیری اهمیت نمیدهند. در حالیکه سالم نگه داشتن دندان های شیری برای رشد صحیح دندان های دائمی لازم و ضروری است. زمان افتادن دندان های شیری در کودکان متفاوت است. البته معمولاً افتادن دندان های شیری از 6 سالگی شروع میشود و تا 12 سالگی ادامه دارد. هرکودک 20 دندان شیری دارد و آخرین سری دندان های شیری که جای خود را به دندان دائمی میدهند، دندان های آسیاب هستند. همانطور که اشاره شد حفظ سلامت دندان های شیری اهمیت بالایی دارد و بی توجهی به آنها میتواند تبعات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. یکی از مشکلاتی که میتواند برای دندان کودک به وجود بیاید، پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان کودکان میتواند به سرعت منجر به عفونت شود و به دلیل پایین بودن سن، درمان را با مشکلاتی از جمله عدم همکاری کودک با دندانپزشک معالج و یا ممنوعیت استفاده از داروهای بی حسی برای کودک رو به رو سازد. اگر دندان شیری دچار پوسیدگی و آسیب دیدگی غیرقابل درمان باشد، کشیدن دندان یکی از راه های پیشنهادی دندانپزشک است. کشیدن دندان در صورتی ضرورت میابد که پوسیدگی بسیار عمیق و وسیع باشد و امکان ترمیم دندان شیری از طریق پر کردن یا روکش کردن وجود نداشته باشد. در صورتی که پوسیدگی دندان کودک باعث عفونت در ریشه دندان شود، کشیدن دندان عفونی تنها راه است. چرا که لازم است به هر قیمت عفونت از دهان کودک خارج شود و به خون انتقال نیابد. وقتی به طور قطعی مشخص شد که دندان کودک باید کشیده شود، ممکن است دندانپزشک در همان جلسه اقدام به کشیدن کند و یا ممکن است کشیدن دندان را به جلسه دیگری موکول نماید. برای کشیدن لازم است دندان در جای خود لق شود. به همین دلیل در ابتدا دندانپزشک کمی دندان را در جایگاه خود لق میکند. سپس با استفاده از انبر دندان را از ریشه بیرون می آورد. به دلیل سست بودن ریشه دندان شیری معمولاً نیازی به استفاده از مواد بی حس کننده نیست، اما اگر والدین هر گونه نگرانی در مورد توانایی تحمل آن توسط کودک داشته باشند و یا ترجیح میدهند مواد بی حسی به لثه تزریق شود، بهتر است حتماً این موضوع را قبل از شروع فرآیند کشیدن دندان با دندانپزشک در میان بگذارند.
  پس از کشیدن دندان شیری لازم است مراقبت هایی برای بهبود جای کشیده شدن دندان و نیز آماده نگهداشتن فضای دهان برای رشد دندان های دائمی توسط والدین کودک انجام شود.
  به منظور جلوگیری از خون ریزی مجدد یا ادامه دار شدن خون ریزی، لازم است فعالیت های کودک در طول روز کنترل شود و از فعالیت هایی مثل دویدن، پریدن و یا فعالیت های ورزشی جلوگیری شود. همچنین والدین مواظب باشند کودک جسم تیز یا سفتی را در دهان خود فرو نکند. چراکه وارد کردن این اجسام علاوه بر خطر آسیب زدن به حفره دندان، ممکن است موجب آلودگی و عفونت شود.
  علاوه بر این لازم است کودک تا چند روز از خوردن خوراکی های سفت و تیز مانند چیپس، تنقلات، گاز زدن سیب، و ... پرهیز کند. زیرا ممکن است خوراکی های تیز یا سفت در حفره دندان گیر کند و مشکلاتی را به وجود بیاورد.
  به طور کلی لازم است والدین کودک نکات زیر را تا بهبودی کامل حفره دندان رعایت کنند.

  •  کودک باید گاز استریلی که دندانپزشک در دهان اون قرار میدهد را محکم گاز بگیرد.
  •  نگهداشتن گاز استریل به مدت 10 دقیقه کافی است. در صورت ادامه دار شدن خون ریزی گاز استریل را به مدت 45 الی 60 دقیقه در دهان خود نگهدارد.
  •  کودک را به دیدن یک فیلم یا کارتون سرگرم کننده دعوت کنید.
  •  ورزش یا دویدن تا زمان بند آمدن خون ریزی و تشکیل لخته بر روی محل کشیدن دندان ممنوع است.
  •  کودک نباید به دهان خود دست بزند و یا جسمی را در دهان خود فرو کند.
  •  در صورت ورم گونه، استفاده از کمپرس یخ توصیه میشود.
  •  دارویی که دندانپزشک برای تسکین درد تجویز کرده است، مصرف شود.
  •  اگر کودک احساس خارش یا ورم در گونه خود داشت، بلافاصله به دندانپزشک اطلاه دهید.
  •  خوردن غذاهای آبکی و مقوی تا چند روز پس از کشیدن دندان توصیه میشود.
  •  از طریق نوشیدن مایعات، رطوبت بدن کودک را تامین کنید.

  مراقبت های پس از کشیدن دندان را برای کودک خود رعایت کنید و به یاد داشته باشید که اگرچه دندان های شیری موقتی هستند عمر نسبتاً کوتاهی دارند، اما مراقبت از دندان های موقتی شیری به منظور پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات و کج شدن دندان دائمی ضروری می باشد.

  عوارض کشیدن دندان شیری

  عوارض کشیدن دندان شیری ممکن است موارد خفیفی مانند درد و خون ریزی به مقدار کم داشته باشد. اما چون ریشه دندان ضعیف است هم درد و هم خون ریزی دوام زیادی ندارد و به سرعت از بین میرود. علاوه بر این استفاده از داروهای مسکن می تواند در کاهش درد مؤثر واقع شود. این موضوع در مورد خون ریزی نیز به همین صورت است. با فشار دادن گاز استریل به مدت 10 دقیقه بر روی محل کشیده شدن دندان میتوان از خون ریزی جلوگیری نمود.

 2. مراقبت های پس از کشیدن دندان در بزرگسالان

  مراقبت های پس از کشیدن دندان در بزرگسالان

  پس از افتادن دندان های شیری در کودکان، به تدریج دندان های دائمی جایگزین آنها میشوند. دندان های دائمی شامل 32 دندان هستند که در دهان هر فرد بزرگسال رشد میکنند. در بعضی موارد و به دلیل آسیب دیدگی، ممکن است لازم باشد یک یا چند دندان دائمی کشیده شود. کشیدن دندان در بزرگسالان به معنی خارج کردن یک دندان دائمی از درون لثه و استخوان فک است. عمل کشیدن دندان توسط دندانپزشک یا جراح در کلینیک دندانپزشکی یا مطب صورت میگیرد. برای کشیدن دندان، پزشک در ابتدا دندان و لثه را به واسطه تزریق مواد بی حس کننده، سِر میکند. سپس شروع به لق کردن دندان در جای خود مینماید. در نهایت با استفاده از انبر مخصوص، دندان را از حفره خود بیرون می آرود. پس از خارج کردن دندان، اقدام به بخیه زدن حفره دندان میکند تا از ادامه دار شدن خون ریزی جلوگیری نماید. همچنین زمانی را برای معاینه بیمار تعیین میکند تا از روند بهبود بیمار اطمینان حاصل نماید.
  پس از اتمام فرآیند کشیدن دندان بیمار می تواند به خانه بازگردد و نیازی به بستری شدن نیست. اما لازم است نکات مراقبتی پس از کشیدن دندان را به طور کامل رعایت کند. روند بهبود معمولا 3 الی 4 روز طول می کشد و مهمترین مراقبت های پس از کشیدن دندان، موارد زیر هستند:
  •  محکم نگهداشتن پانسمان و گاز استریل در دهان تا هنگام تشکیل شدن لخته خون
  •  تعویض گاز استریل پس از 2 ساعت
  •  استفاده از کمپرس آب یخ برای جلوگیری از ورم و تسکین درد به مدت 10 الی 20 دقیقه
  •  استفاده از مسکن های متداول مانند پروفن و ژلوفن برای تسکین درد
  •  شستشوی دهان با آب نمک و آبگرم به منظور تسکین درد، جلوگیری از عفونت و کاهش ورم (احتیاط کنید که لخته خون شل نشود، چراکه اگر لخته خون از بین برود، روند بهبود به تاخیر می‌افتد.)
  •  استراحت پس از جراحی و تعطیل کردن فعالیت های ورزشی به مدت 3 الی 4 روز
  •  مصرف غذاهای نرم مانند سوپ، سیب زمینی، پاستا تا بهبود حفره دندان
  •  جویدن غذا با دندان های سالم
  •  استفاده از بالش اضافه برای بالا قرار گرفتن سر و جلوگیری از خون ریزی
  •  عدم استفاده از نی برای مصرف نوشیدن ها
  •  استفاده از مسواک با احتیاط کامل
  •  تعطیل کردن مصرف هرگونه دخانیات برای جلوگیری از عفونت
  •  مسواک زدن و استفاده از نخ دندان یک روز پس از جراحی
  •  حداقل به مدت سه روز به حفره باز دندان دست نزنید و مراقب باشید که با زبان زدن لخته خون را از بین نبرید.
  •  در وقت تعیین شده به کلینیک مراجعه کنید.
  •  جرم‌گیری منظم را فراموش نکنید.
 3. مراقبت های پس از کشیدن دندان عقل

  یکی دیگر از دندان های دائمی که بعد از افتادن دندان های شیری در دهان رشد میکند، دندان عقل است. دندان عقل در واقع انتهایی ترین دندانی است که در هر چهار گوشه فک بالا و پایین شکل می گیرد. با وجود اینکه اکثر افراد دندان عقل دارند، اما به دلیل درشت بودن این دندان و کوچک بودن فک، ممکن است دندان عقل هیچگاه رشد نکند و زیر لثه باقی بماند و یا فقط مقداری از آن رشد کند. همچنین ممکن است بعضی از افراد دندان عقل داشته باشند. اگر دندان عقل به طور کامل رشد نکند و یا محل قرار گیری آن طوری باشد که امکان نظافت وجود نداشته باشد، به محلی برای تجمع میکروب، باکتری و ذرات ریز غذا تبدیل میشود. ادامه این شرایط در طولانی مدت، موجب تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان عقل و دندان کناری آن خواهد شد. بنابراین بهتر است دندان عقل کشیده شود. اما این باور که دندان عقل حتما باید کشیده شود، کاملاً غلط است. توجه داشته باشید که زمانی کشیدن دندان عقل ضرورت میابد که این دندان نهفته باشد و به دندان های دیگر فشار وارد کند و یا به دلیل محل قرار گیری، شرایط برای پوسیدگی و خراب شدنش فراهم باشد. در چنین شرایطی به دندانپزشک مراجه کنید تا با بررسی وضعیت و شرایط شما تصمیم گیری کند که آیا لازم دندان عقل شما کشیده شود یا خیر؟ اطمینان از روش مناسب برای درمان و در صورت لزوم کشیدن دندان عقل فقط از طریق معاینات دندانپزشکی امکان پذیر خواهد بود. پاسخ این سوال که چه زمانی برای کشیدن دندان عقل مناسب است را فقط دندانپزشک متخصص میداند. اما به طور کلی بهترین زمان برای کشیدن این دندان زمانی است که دو سوم ریشه دندان عقل رشد کرده باشد. اگر رشد دندان عقل کامل شود، ریشه آن قوی تر میشود و کشیدن آن به مراتب سخت تر خواهد شد. کشیدن دندان عقل در یک کلینیک دندانپزشکی و توسط دندانپزشک متخصص انجام میشود. برای این کار لازم است عصب دندان و بافت لثه اطراف آن کاملاً بی حس شود. سپس دندان از دورن حفره بیرون بیاید. هرچند روشی که گفته شد متداول ترین روش برای کشیدن دندان عقل است اما در موارد نادری نیاز هست بیمار بیهوش شود. اما کشیدن دندان عقل، عمل نگران کننده ای نیست چراکه نیاز به بستری شدن ندارد و بیمار نهایتاً یک ساعت پس از جراحی می تواند به خانه بازگردد.
  بعد از تمام شدن جراحی دندان عقل، از طریق بخیه لثه بسته می شود. اکثر دندانپزشکان از بخیه های قابل جذب استفاده می کنند. جذب بخیه بین 7 تا 10 روز زمان لازم دارد که پزشک در این مورد به بیمار خود توضیحاتی ارائه می کند. پس از کشیدن دندان عقل، یک گاز استریل توسط دندانپزشک درون دهان بیمار قرار داده می شود. لازم است این پانسمان را درون دهان خود محکم نگه دارید تا لخته خونی روی محل کشیدن دندن تشکیل شود. لخته خونی بخشی از روند بهبود حفره دندان است پس برای خارج آن از دهان خود سعی نکنید. ممکن از پس از کشیدن دندان عقل و از بین رفتن تاثیر داروی بی حسی درد داشته باشید که برای تسکین درد، داروی مسکن تجویز میشود. همچنین برای جلوگیری از عفونت احتمالی ممکن از دندانپزشک، آنتی بیوتیک تجویز نماید. به طور کلی لازم است از انجام فعالیت های زیر تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان خودداری کنید:
  •  شستشوی دهان
  •  کشیدن سیگار
  •  مصرف غذاهای گرم مثل سوپ و نیز نوشیدنی های گرم مانند چای
  •  انجام فعالیت های ورزشی شدید

  همچنین لازم موارد زیر را تا چند روز پس از کشیدن دندان انجام دهید:

  •  برای کاهش درد از مسکن هایی همچون پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید.
  •  از یک بالش اضافه برای کمک به بالا قرار گرفتن سر خود استفاده کنید.
  •  برای چند روز از غذاهای نرم یا آبکی استفاده کنید.
  •  پس از گذشت 24 ساعت از کشیدن دندان، محل کشیده شدن دندان را به آرامی با دهان شویه حاوی مواد ضد عفونی کننده شستشو داده و این کار را بطور منظم برای چند روز ادامه دهید.

از مطالعه این مقالات نیز غافل نشوید:

در دوره ریکاوری چه مواردی باید حتما رعایت شود؟

 1. باید ها و نبایدهای خوراکی

  باید ها و نبایدهای خوراکی

  اگر به بستنی علاقه دارید، در این زمان میتوانید هرچقدر دوست دارید بستنی بخورید! به مدت 24 ساعت پس از کشیدن دندان عقل از یک مایع مقوی اما نرم و سبک استفاده کنید که نیاز به جویدن نداشته باشد. برای خوردن نوشیدنی های آبکی به هیچ عنوان از نی استفاده نکنید زیرا مکش می تواند باعث سست شدن لخته خون در محل جراحی دندان عقل نهفته شود. برای روز های بعد یک رژیم غذایی شامل پوره سیب زمینی، تخم مرغ آبپز، ماکارونی و یا پاستا پیشنهاد میشود. به طور کلی از مصرف هر غذایی که نیازمند جویدن است خودداری کنید. تا میتوانید از غذاهای سرد استفاده کنید. این غذاها احساس آرامش بیشتری میدهد و درد را تا حد زیادی کاهش میدهد. یکی از ممنوعیت های این دوران تنقلات است.
 2. استراحت کردن

  استراحت کردن

  توصیه میشود تا چند روز پس از کشیدن دندان عقل در خانه بمانید و استراحت کنید. استراحت باعث تسریع روند بهبود شما میشود همچنین کمک میکند به آرامش بیشتری برسید. در صورتی که برای کشیدن دندان عقل شما، ماده بی حسی تزریق شده است، عقل بهتر است تا 24 ساعت رانندگی نکنید. اما اگر کشیدن دندان عقل نهفته شما تحت استفاده از داروی بی هوشی عمومی انجام شده است، لازم است برای 48 ساعت از رانندگی کردن پس از عمل جراحی اجتناب کنید.
 3. بازگشت به وضعیت عادی

  بازگشت به وضعیت عادی

  پس از سپری شدن دوره نقاهت چند روزه و از بین رفتن التهاب حفره دندان، صورت و دهان شما باید به وضعیت عادی خود بازگردد. مثلاً پس از چند روز میتوانید دندان های خود را به شکل عادی مسواک بزنید. برای جلوگیری از عفونت احتمالی، ممکن است دندانپزشک آنتی بیوتیک تجویز کند. کلیه داروهای تجویز شده توسط پزشک خود را به طور کامل مصرف کنید. چند روز پس از کشیدن دندان، برای معاینه به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. در این زمان بخیه های باقی مانده در دهان در صورت نیاز کشیده خواهد شد.
خواندن 653 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:39
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر