کشیدن سیگار بعد از کشیدن دندان؛ چند ساعت بعد از کشیدن دندان سیگار بکشیم؟

کشیدن سیگار بعد از کشیدن دندان
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

آیا شما هم جزء افراد سیگاری هستید که دندان خود را کشیده‌اید؟ به نظر شما تا چند روز پس از کشیدن دندان باید از استعمال سیگار و دخانیات بپرهیزید؟
سیگار کشیدن بعد از کشیدن دندان چه عوارض و مشکلاتی برایتان ایجاد خواهد کرد؟
در این مطلب مختصر و مفید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید و پاسخ تمام سؤالات خود را در این باره مطالعه نمایید.

چرا نباید بعد از کشیدن دندان سیگار بکشم؟

چرا سیگار کشیدن بعد از کشیدن دندان مجاز نیست؟

در پاسخ به این سوال باید توضیح داد که با خارج شدن دندان از حفره خود، در محل دندان کشیده شده، لخته خون تشکیل می‌شود. برای بهبود و درمان زخم لثه بعد از کشیدن دندان، لخته خون باید به درستی در جای خود باقی بماند.
سیگار کشیدن می‌تواند لخته خون را به سرعت از بین ببرد و یا سرعت تشکیل آن را به شدت کاهش دهد. همچنین سطح درد را در محلی که دندان در آن کشیده شده، افزایش می‌دهد.
فرد سیگاری برای استعمال سیگار مجبور است یک مکشی در دهان خود ایجاد کند. همین موضوع می‌تواند سبب ایجاد فشار منفی در دهان فرد شود. این فشار منفی می‌تواند لخته خون تشکیل شده را از جای خود بلند کرده و سبب تاخیر در بهبودی و یکسری عوارض دیگر شود. در واقع سیگار بعد از کشیدن دندان یک پروسه شبیه به استفاده از نی ایجاد می‌کند که بعد از این درمان، فرد اکیدا از آن منع شده است.

مشکلات ناشی از استعمال سیگار پس از کشیدن دندان

عوارض کشیدن سیگار بعد از کشیدن دندان عبارت‌اند از:

 1. شل شدن و از بین رفتن لخته خون

  کشیدن سیگار بعد از کشیدن دندان باعث شل شدن و از بین رفتن لخته خون می‌شود.

  اگر در مدت زمانی که محل مورد نظر در حال بهبودی است، سیگار بکشید، استنشاق دود می‌تواند لخته خون را شل کند. همین موضوع می‌‌تواند باعث باز شدن زخم شود. لخته خون از زخم محافظت می‌کند و از بین رفتن آن احتمال عفونت را افزایش می‌دهد. علاوه بر دود سیگار، مکش حین استعمال سیگار نیز این مشکل را ایجاد خواهد کرد.

 2. ایجاد حفره خشک

  کشیدن سیگار بعد از کشیدن دندان باعث ایجاد حفره خشک می‌شود.

  با از بین رفتن لخته خون، احتمال تشکیل حفره خشک وجود خواهد داشت که این اتفاق روند بهبودی را کند می‌کند. همچنین منجر به افزایش حساسیت برای مدت طولانی‌تری می‌شود. با توجه به اینکه در عارضه حفره خشک، بخشی از استخوان زیرین در معرض هوا قرار می‌گیرد، بیمار درد زیادی را تجربه خواهد کرد.

 3. ایجاد آبسه دندان

  سیگار کشیدن بعد از کشیدن دندان باعث ایجاد ایجاد آبسه دندان می‌شود.

  در برخی مواقع در محل حفره خشک ایجاد شده، احتمال بروز آبسه دندان نیز وجود دارد. آبسه علاوه بر آسیب به محل دندان کشیده شده، می‌تواند به ناحیه اطراف دندان و همچنین استخوان فک نیز آسیب برساند.
  با باقی ماندن آبسه، باکتری‌ها و عفونت‌ به استخوان سالم حمله می‌کنند و منجر به ایجاد تورم و درد شدیدی می‌شوند.

 4. افزایش درد و ناراحتی در روند بهبودی

  کشیدن سیگار بعد از کشیدن دندان باعث افزایش درد و ناراحتی در طول روند بهبودی می‌شود.

  استعمال سیگار، محل دندان کشیده شده را تحریک می‌کند. این موضوع به ویژه در چند روز ابتدایی باعث ایجاد درد و ناراحتی بسیار شدیدتری برای بیمار می‌شود.

 5. کاهش جریان خون و سرعت بهبودی

  سیگار کشیدن بعد از کشیدن دندان باعث کاهش جریان خون و سرعت بهبودی می‌شود.

  حتی اگر لخته خون در جای خود باقی بماند، سیگار کشیدن در روند و سرعت بهبودی اختلال ایجاد می‌کند. همچنین استعمال این ماده، جریان خون به لثه‌ها و دهان را محدود می‌کند و اکسیژن خون را که نقش بسیار موثری در روند بهبودی دارد را کاهش می‌دهد. در واقع استعمال سیگار سبب می‌شود دو عامل اصلی برای بهبود جای زخم (جریان خون و اکسیژن)، کم و کمتر شوند.

چه مدت پس از کشیدن دندان می‌توانم سیگار بکشم؟

بعد از این درمان باید حداقل ۷۲ ساعت از استعمال سیگار پرهیز کنید. اگر نتوانید از این کار خودداری کنید، در معرض خطراتی قرار خواهید گرفت که عواقب پرهزینه‌ و دردناکی را در پی خواهند داشت.

آیا قبل از کشیدن دندان نیز باید از استعمال سیگار پرهیز کرد؟

توصیه می‌شود حداقل تا یک هفته قبل از درمان خود از سیگار کشیدن اجتناب کنید. با این کار به جلوگیری از کاهش روند بهبودی و عدم تشکیل لخته خون کمک کنید.

پاسخ به برخی سؤالات پرتکرار

 1. آیا استعمال سیگار الکترونیکی بعد از کشیدن دندان ممنوع است؟

  بله، گرچه سیگار الکترونیکی نسبت به سیگارهای معمولی مضرات کمتری دارد، اما همچنان می‌تواند آسیب‌های مشابهی را ایجاد کند. به عنوان مثال می‌تواند لخته خون را از بین ببرد و روند بهبودی را کند نماید. در واقع اگر سیگار هیچ ماده مضری هم نداشته باشد، نباید همانند نی تا ۳ روز مورد استفاده قرار بگیرد.

 2. تا چند روز بعد از کشیدن دندان سیگار نکشیم؟

  توصیه می‌شود حداقل تا ۷۲ ساعت پس از درمان خود از استعمال دخانیات و سیگار کشیدن اجتناب کنید.

 3. آیا قلیان بعد از کشیدن دندان ضرر دارد؟

  تا حدود یک هفته بعد از درمان خود نباید قلیان بکشید. این کار باعث از بین رفتن لخته خون و کاهش سرعت بهبودی می‌گردد. همچنین ممکن است عوارض دردناکی را در پی داشته باشد.

 4. محصولات تنباکو چه تأثیری در سلامت دهان بعد از کشیدن دندان دارند؟

  محصولات تنباکو می‌توانند باعث آسیب فوری به سلول‌های بافت شوند. از آنجا که دود از طریق دهان استنشاق می‌شود، تنباکو و نیکوتین می‌توانند به سرعت و مستقیماً به محل جراحی برسند. بیماران پس از کشیدن سیگار درد ضربان دار و شدید را تجربه می‌کنند.

 5. آیا کشیدن سیگار حین استقرار گاز روی محل زخم مضر است؟

  با اینکه گاز قرار گرفته روی زخم می‌تواند از رسیدن دود به آن ناحیه جلوگیری کند، اما باز هم توصیه شده است از چنین ریسکی پرهیز کنید. بهتر است تا ۳ روز صبر کنید و با خیال راحت‌تری این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *