ارتودنسی با الاینر شفاف | هزینه، مزایا، مراحل، طول درمان و معایب

اینویزیلاین چیست؟
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

اگر می‌خواهید برای اصلاح ناهماهنگی دندان‌های خود از روش ارتودنسی دندان استفاده کنید، اما تمایلی ندارید که براکت‌های فلزی روی دندان‌هایتان نصب شود، الاینر شفاف (Clear aligners) می‌تواند یک انتخاب مناسب برایتان باشد. چند دهه‌ای است که الاینر شفاف در بین درمان‌های ارتودنسی شهرت یافته و در حال حاضر هزینه بالاتری را نسبت به دیگر روش‌ها به خود اختصاص داده است.
در این مقاله از دکتر فاطمه لبافی به طور کامل به بررسی الاینرهای شفاف می‌پردازیم.

اینویزیلاین چیست؟

اینویزیلاین چیست؟

اینویزیلاین تری پلاستیکی شفافی است که با قرار گرفتن بر روی دندان‌ها، آنها را به سمت موقعیت بهتر با نیرویی ملایم و پیوسته هدایت می‌کند. الاینر‌ها به شکل اختصاصی برای هر بیمار به کمک دستگاه‌های دیجیتالی پیشرفته ساخته می‌شوند.

چه کسانی می‌توانند از الاینر شفاف استفاده کنند؟

الاینر شفاف قابلیت اصلاح ناهنجاری‌های دندانی در دوران رشد و بعد از بلوغ را دارد. این روش می‌تواند برای درمان مال اکلوژن در بزرگسالی و نوجوانی مورد استفاده قرار گیرد. امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، الاینرهای شفاف توانایی درمان ناهنجاری پیچیده‌تر را دارا هستند با این وجود، این روش ارتودنسی برای تمام ناهنجاری‌های دندانی قابل استفاده نیست و متخصص ارتودنسی با بررسی وضعیت دهان و دندان، بهترین گزینه را برای بیمار در نظر می‌گیرد.

هزینه ارتودنسی با الاینر شفاف

هزینه ارتودنسی با الاینر شفاف

قیمت ارتودنسی با الاینر شفاف مانند هر روش درمانی دیگری تحت تاثیر عوامل متعددی مانند موقعیت جغرافیایی، سن، مهارت دندانپزشک، بیمه، شدت ناهنجاری، ابزارهای مورد استفاده و هزینه‌های جانبی قرار می‌گیرد. الاینرهای شفاف به طور اختصاصی برای بیمار در لابراتوار ساخته می‌شوند، به همین جهت هزینه بالاتری نسبت به دیگر روش‌های درمانی خواهند داشت. قیمت این روش درمانی برای هر دو فک از حدود ۲۰ میلیون تومان است.

طول درمان ارتودنسی با الاینر شفاف

در اغلب اوقات افرادی که از این روش درمانی بهره می‌برند، دارای ناهنجاری‌های خفیف دندانی هستند، به همین جهت درمان ارتودنسی با الاینر‌های شفاف سریع‌تر از روش‌های دیگر ارتودنسی به اتمام می‌رسد. مدت زمان درمان، بستگی به شدت مشکل و وضعیت دهان و دندان بیمار دارد.
در صورتی که میزان پیچیدگی درمان بسیار کم باشد، حدود ۶ ماه و در موارد پیچیده‌تر ممکن است تا ۲ سال زمان ببرد. به طور میانگین می‌توان این زمان را ۱۲ ماه در نظر گرفت. برخی از افراد به سرعت متوجه تغییرات شده و برخی دیگر در زمان زیادی این تغییرات را احساس می‌کنند.

مزایای ارتودنسی با الاینر شفاف

مزایای ارتودنسی با الاینر شفاف

الاینر شفاف دارای فواید و مزایای متعددی بوده که در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. یکی از مهمترین مزیت‌های ارتودنسی با الاینر شفاف، حالت نامرئی آن است تا به صورت واضح بر روی دندان‌ها مشخص نباشد. برای افرادی که استفاده از براکت‌های فلزی را دوست ندارند و نمی‌خواهند که اطرافیان متوجه درمان ارتودنسی آنها شوند، الاینر شفاف می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد. بسیاری از بزرگسالان به دلیل موقعیت‌های شغلی و اجتماعی خود، تمایلی ندارند در حین درمان، لبخندشان تحت تاثیر قرار بگیرد.
 2. الاینر شفاف این قابلیت را دارد تا در مواقع حساس و مراسم‌های خاص، پلاک را از دهان خارج کنید و به همین سبب در حین درمان اعتماد به نفس شما کاهش پیدا نخواهد کرد.
 3. هیچ محدودیتی در هنگام غذا خوردن وجود ندارد، زیرا می‌توانید در هنگام غذا خوردن آن را از دهان خود خارج کنید.
 4. برخلاف سایر روش‌های ارتودنسی که مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را با مشکل رو به رو می‌کنند، در این روش، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان با مشکلی مواجه نخواهد شد؛ زیرا قادر به خارج کردن الاینر از دهان هستید.
 5. به دلیل اینکه رعایت بهداشت دهان و دندان در این روش بسیار راحت‌تر است، احتمال پوسیدگی و بیماری‌های دهان و دندان به شدت کاهش پیدا می‌کند.
 6. به دلبیل نداشتن قسمت‌های فلزی و هیچ بخش اضافی دیگری در الاینر شفاف، تحریک لثه و زخم‌های بخش‌های مختلف دهان به شدت کاهش پیدا می‌کنند، بنابراین درد کمتری وجود خواهد داشت.
 7. مدت زمان درمان ارتودنسی با الاینر شفاف کوتاه‌تر است.
 8. الاینرهای شفاف برخورد مستقیمی با زبان ندارند، به همین جهت صحبت کردن با وجود آنها سخت نخواهد بود.
 9. طبق برآوردهایی که در این زمینه انجام شده است، این روش می‌تواند حرکت‌ دندان‌ها را دقیق‌تر کنترل کند.
 10. الاینرهای شفاف دیگر نیازی به تنظیم مجدد توسط دندانپزشک ندارند. این یعنی شما نیازی به حضور مکرر در مطب نخواهید داشت و زمان شما کمتر گرفته خواهد شد.

موارد کاربرد ارتودنسی با الاینرهای شفاف

اینویزیلاین می‌تواند به اصلاح ناهماهنگی دندان‌ها بپردازد و جایگزین مناسبی برای براکت‌ها به شمار آید. همچنین کاربردهای دیگری از جمله درمان اوربایت، آندر بایت، فاصله بین دندان‌ها و اپن بایت دارد.

نحوه انجام ارتودنسی با الاینر شفاف

نحوه انجام ارتودنسی با الاینر شفاف

در جلسه اول، متخصص ارتودنسی با بررسی وضعیت دهان و دندان تشخیص می‌دهد که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر. در صورتی که شانس بهره بردن از این روش را داشتید، دندانپزشک به کمک اسکنر لیزری و یا به کمک روش سنتی، از دندان‌های شما قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت الاینر شفاف به لابراتوار ارسال می‌کند. در جلسه بعدی برای دریافت الاینر مخصوص خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و نحوه صحیح استفاده از آن را از دندانپزشک خود می‌آموزید.

معایب ارتودنسی با الاینر شفاف

معایب ارتودنسی با الاینر شفاف

علاوه بر تمام مزیت‌هایی که ارتودنسی با الاینر شفاف دارد، این روش دارای معایبی نیز هست که عبارت‌اند از:

 1. اگر الاینر را بعد از مصرف غذا تمیز نکنید، احتمال تغییر رنگ آن زیاد است.
 2. الاینر شفاف نوعی ارتودنسی متحرک است که نتیجه درمان به همکاری بیمار بستگی دارد. در صورتی که بیمار همکاری لازم را با دندانپزشک نداشته باشد، نتیجه مورد نظر به دست نخواهد آمد. معمولا برای اینکه بتوان یک ناهنجاری دندانی را با استفاده از این روش درمان کرد، نیاز است تا بیمار حدود ۲۲ ساعت در روز از الاینرها استفاده کند.
 3. در صورتی که الاینر شفاف را در جعبه مخصوص قرار ندهید، احتمال آسیب رسیدن به آن بسیار افزایش می‌یابد.
 4. تمیز کردن الاینر جداگانه انجام می‌شود.
 5. برخی از بیماران ممکن است در روزهای ابتدایی استفاده از الاینرها، با مشکلات گفتاری و تلفظ کلمات مواجه شوند. البته این مشکل معمولا بعد از چند روز و با عادت کردن بیمار به الاینرها برطرف می‌شود.
 6. با اینکه الاینرها می‌توانند به حرکت دندان‌ها را بهتر و دقیق‌تر کنترل کنند، اما این روش برای ناهنجاری‌های شدید دندانی زیاد کاربردی ندارد. به همین دلیل برای ناهنجاری‌های شدیدتر، روش سنتی در اولویت است.
 7. این روش به نسبت روش‌های دیگر ارتودنسی، هزینه بالاتری دارد.

مراقبت‌های ارتودنسی با الاینرهای شفاف

مراقبت های ارتودنسی با الاینر های شفاف

برای نتیجه مطلوب از این روش درمانی باید همکاری لازم را با دندانپزشک خود داشته باشید. برخی از نکات لازم را که در زیر به آنها اشاره شده است را رعایت کنید:

 1. قبل از قرار دادن الاینر در دهان، حتما دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.
 2. سعی کنید هر زمان که الاینر را از دهان خارج کردید، آن را به خوبی تمیز کنید.
 3. می توانید الاینر خود را درون محلول شستشو قرار دهید تا از تمیز شدن آن اطمینان حاصل کنید.
 4. با استفاده از مسواک برای از بین بردن جرم و پلاک از روی الاینر استفاده کنید.
 5. سعی کنید به جز در زمان‌هایی که نیاز است، الاینرها را از دهان بیرون نیاورید. زیرا در صورتی که این کار زیاد تکرار شود، ممکن است نتیجه درمان تحت تاثیر قرار بگیرد.

سوالات متداول

 1. آیا الاینرهای شفاف می‌توانند سبب افزایش پوسیدگی دندان شوند؟

  این الاینرها را می‌توان از دهان خارج کرد، به همین دلیل بهداشت دهان و دندان بسیار راحت و مناسب‌تر صورت می‌گیرد و احتمال پوسیدگی بسیار کاهش می‌یابد.

 2. آیا استفاده از الاینرهای شفاف درد و ناراحتی برای بیمار به همراه دارد؟

  اینکه تصور کنید استفاده از الاینرها یا هر روش ارتودنسی دیگری درد زیادی به همراه دارد، یک تصور اشتباه است. بیشتر بیماران به دلیل عادت نداشتن به وجود یک جسم خارج در دهان، کمی احساس آزردگی و ناراحتی دارند که بعد از چند روز برطرف می‌شود.

 3. استفاده از الاینرهای شفاف چند ساعت در روز توصیه می‌شود؟

  توصیه دندانپزشکان این است که در تمام روز باید از آنها استفاده کنید، یعنی فقط در زمان غذا خوردن و مسواک زدن می‌توانید الاینر را از دهان خود خارج کنید. با اینکه امکان خارج کردن الاینرها از دهان در شرایط خاص وجود دارد، اما با این حال نتیجه مطلوب بستگی به همکاری بیمار با دندانپزشک دارد.

 4. در حین درمان با الاینر شفاف، چند وقت یک بار مراجعه به مطب دندانپزشکی ضرورت دارد؟

  چکاپ وضعیت دندان‌ها هر ۴ یا ۶ هفته یک بار ضرورت دارد که دندانپزشک، پیشرفت درمان را بررسی می‌کند. البته مراجعات به مطب دندانپزشکی در این روش کمتر از روش ارتودنسی ثابت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان