علت درد فک بعد از کشیدن دندان چیست؟ | درمان درد فک پس از دندان کشیدن

علت درد فک بعد از کشیدن دندان
فهرست محتوا
۵/۵ - (۲ رای)

به نظر شما علت درد استخوان فک بعد از کشیدن دندان به چه علت است؟ آیا اصلا فک بعد از کشیدن هر دندانی درد می‌گیرد؟
روش‌های کاهش و درمان درد فک بعد از کشیدن دندان چیست؟ آیا درد فک پس از دندان کشیدن موقتی است یا دائمی؟
برخی از بیماران ممکن است بعد از کشیدن دندان، با درد استخوان فک مواجه شوند. چنین بیمارانی در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه در اختیار داشته باشند، شاید اصلا نگرانی و دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشند و راهکار درست را انتخاب کنند. به همین دلیل به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید تا با نکات مهم در مورد این عارضه آشنا شوید.

آیا فک بعد از کشیدن هر دندانی درد می‌گیرد؟

 

ایا درد فک پس از کشیدن هر دندانی اتفاق می‌افتد؟

درد فک بعد از کشیدن دندان یا هر نوع اعمال دندانپزشکی دیگر در بین بیماران شایع است. این موضوع بیشتر زمانی به سراغ فرد می‌آید که آن عمل دندانپزشکی به عضلات بیشتری آسیب رسانده باشد.
اما اینکه تصور کنید این درد پس از کشیدن همه دندان‌ها به وجود می‌آید، یک تصور اشتباه است. این یک قانون همیشگی نیست و بیشتر بسته به مهارت دندانپزشک و شرایط بیمار بروز پیدا می‌کند.

علت درد فک بعد از کشیدن دندان چیست؟

به چه دلیلی فک پس از کشیدن دندان درد می‌گیرد؟

این عارضه به علل مختلفی بروز پیدا می‌کند. این علل ممکن است به تنهایی یا همزمان با هم سبب بروز این مشکل شوند:

 1. تریسموس

  درد فک گاهی اوقات به دلیل تریسموسی است که اتفاق می‌افتد. در مواردی که تزریق بی‌حسی با رعایت قوانین و اصول آن انجام نمی‌شود، خیلی از اوقات به ماهیچه‌های جونده فک آسیب وارد می‌شود و این آسیب سبب بروز چنین دردی خواهد شد.
  این آسیب هنگام تزریق بی‌حسی درد زیادی نخواهد داشت؛ چرا که آن ناحیه توسط داروی بی‌حسی، کاملا بی‌حسی شده است. اما زمانی که اثر بی‌حسی از بین برود، فرد این درد را تجربه خواهد کرد.

 2. عفونت

  گاهی اوقات به دلیل عدم رعایت بهداشت توسط دندانپزشک و حتی عدم کشیدن درست دندان، محل آن دچار عفونت می‌شود. این عفونت در صورتی که درمان نشود، به محیط فک منتشر می‌شود و می‌تواند مشکلات زیادی را سبب شود.
  یکی از این مشکلات این است که فرد بعد از کشیدن دندان، با درد زیادی مواجه است. اگر درد پس از کشیدن دندان در ناحیه فک بعد از چند روز از بین نرفت، باید به عفونی شدن این ناحیه شک کرد.

 3. باز بودن دهان در حین پروسه کشیدن دندان

  اگرچه این مشکل به ندرت به دلیل باز بودن بیش از حد دهان اتفاق می‌افتد، اما باز هم نمی‌توان احتمال آن را رد کرد. زمانی که فک بیمار بیش از حد باز باشد و در حین پروسه فشار زیادی به آن وارد شود، بعد از رفع اثر بی‌حسی، فرد دردی را در فک خود احساس می‌کند.

 4. آسیب به فک

  گاهی اوقات و به خصوص در دندان‌های خلفی که چند ریشه دارند، هنگام کشیدن دندان، بخشی از بافت نرم و حتی استخوان هم با آن خارج می‎شود. در چنین مواقعی، بعد از رفع اثر بی‌حسی، به دلیل آسیبی که به این بافت‌ها وارد شده است، فرد با درد زیادی همراه خواهد بود.

 5. حفره خشک

  گاهی اوقات به دلیل ایجاد حفره خشک دندان بعد از کشیدن دندان، فک بیمار با درد همراه خواهد بود. در چنین شرایطی باید برای درمان این مشکل اقدام کنید.

روش‌های کاهش و درمان درد فک بعد از کشیدن دندان

چگونه درد فک بعد از کشیدن دندان را تسکین دهیم؟

دقت داشته باشید که درمان این عارضه، نیازمند این است که علت واقعی این درد را شناسایی کنید. در اکثر مواقع نیازی به مراجعه به مطب و کلینیک نخواهد بود. اما اگر این درد ادامه‌دار و شدید باشد، باید برای رفع آن به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
در چنین مواقعی، دندانپزشک سعی خواهد کرد تا علت اصلی این مشکل را شناسایی کرده و سپس راه حل مناسب برای درمان آن را انتخاب نماید. به این ترتیب یک یا چند مورد از روش‌های زیر را انتخاب خواهد کرد:

 1. استفاده از آنتی بیوتیک

  در صورتی که فک بیمار یا نواحی اطراف آن به عفونت دچار شده باشد، راهی جز کاهش و درمان تدریجی این عفونت برای درمان درد فک پس از کشیدن دندان نخواهید داشت. در چنین شرایطی، اگر بیمار دچار آبسه شده باشد، در ابتدا آبسه را تخلیه می‌کنند و سپس استفاده از آنتی بیوتیک‌ها را توصیه خواهند کرد. استفاده از آنتی بیوتیک با کاهش و درمان عفونت، می‌تواند این درد را به خوبی درمان کند.

 2. استفاده از داروی مسکن در صورت نیاز

  در صورتی که درد بیمار قابل تحمل نباشد، بیمار می‌تواند برای کاهش و درمان درد فک خود، از داروهایی استفاده کند که دندانپزشک برایش تجویز کرده است. این داروها با کاهش التهاب آن ناحیه، درد بیمار را کاهش خواهند داد. دقت داشته باشید که درد ناشی از تریسموس نیز می‌تواند به وسیله همین داروها تسکین یابد.

 3. استفاده از داروهای شل کننده عضلات

  اگر درد استخوان فک بیمار به دلیل تریسموس باشد، دندانپزشک می‌تواند از داروهای شل کننده استفاده کند تا عضلاتی که بعد از کشیدن دندان سفت شده‌اند، شل شده و درد بیمار کاهش یابد. در چنین مواقعی و بعد از استفاده از این داروها، بیمار می‌تواند به راحتی دهان خود را باز و بسته کند.

آیا درد فک بعد از کشیدن دندان موقتی است یا دائمی؟

درد فک بعد از کشیدن دندان موقتی است یا دائمی؟

توجه به این نکته ضروری است که درد فک پس از دندان کشیدن معمولا به صورت موقت باقی می‌ماند. در صورتی که این درد ناشی از تزریق داروی بی‌حسی باشد، بعد از گذشت چند روز آسیب ناشی از آن بهبود پیدا خواهد کرد و درد بیمار تسکین می‌یابد.
اما در صورتی که علت آن عفونت فک باشد، باید برای رفع آن اقدام کرد، در غیر این صورت درد آن بهبود پیدا نمی‌کند. در موارد خیلی نادر، ممکن است درد فک بعد از این پروسه، تا چند سال باقی بماند.

چقدر طول می‌کشد تا درد فک بعد از کشیدن دندان بهبود پیدا ‌کند؟

دقت داشته باشید که این درد بسته به اینکه به چه علت به وجود آمده باشد، ممکن است طی بازه زمانی متفاوتی بهبود یابد. معمولا دردهای فک بعد از حدود ۷ تا ۱۰ روز بهبود می‌یابند. اما اگر علت آن عفونت باشد، تا زمانی که شما اقدامی برای از بین رفتن این عفونت نکنید، درد فک بهبود نخواهد یافت.

اگر درد استخوان فک پس از کشیدن دندان در مدت زمان مشخص خوب نشد، چکار کنم؟

اگر درد فک شما در مدت ۷ تا ۱۰ روز از بین نرفت، بهتر است به مطب مراجعه کنید تا دندانپزشکتان وضعیت شما را بررسی کند. دردهایی که خیلی طولانی شده باشند، ممکن است نشان دهنده بروز عفونت در دهان و فک باشند و باید حتما برای درمان آن‌ها اقدام کرد.

روش‌های خانگی برای بهبود درد فک بعد از کشیدن دندان

کدام روش‌های خانگی برای درمان درد فک بعد از کشیدن دندان مفید هستند؟

روش‌های خانگی در صورتی که علت درد فک خیلی جدی نباشد، می‌توانند برای تسکین آن کمک کننده باشند. اما اگر علت این درد، عفونت باشد، نمی‌توان به این روش‌ها اتکا کرد. روش‌های خانگی زیر برای بهبود این عارضه موثر هستند:

 1. مصرف غذاهای نرم غذاهایی که خیلی سفت هستند، می‌توانند باعث تشدید درد فک شما شوند. به همین دلیل هم بهتر است به سراغ غذاهای دیگر مثل ماست، سوپ و … بروید.
 2. پرهیز از باز کردن زیاد فک سعی کنید در این مدت به فک خود را بیش از حد باز نکنید تا فشار ناشی از اعمال دندانپزشکی کاهش یابد. در صورتی که بخواهید فک خود را خیلی باز کنید، ممکن است درد شما تشدید شود.
 3. استفاده از کمپرس گرم برای اینکه درد عضلات شما کمتر شود، می‌توانید به استفاده از یک کمپرس گرم روی آورید. به طوری که آن را روی عضله مد نظر قرار داده و برای مدتی نگه دارید.
 4. انجام تمرینات برای اینکه تریسموس بعد از کشیدن دندان کاهش یابد، شاید نیاز باشد که در خانه یکسری تمرینات را انجام دهید. این تمرینات با نرمش عضلات می‌توانند سبب کاهش درد بیمار شوند. این تمرینات به این صورت هستند که باید انگشتان خود را روی عضله کناری صورت بکشید؛ این کار باید برای چند مرتبه انجام شود تا عضله شما کمی کشیده شود. دقت داشته باشید که این تمرین نباید با درد زیادی همراه باشد.
 5. استفاده از محلول آب نمک در صورتی که علت درد فک شما عفونت باشد، می‌توانید برای تسکین موقت آن، از این محلول استفاده کنید.

سوالات متداول

 1. آیا درد ضربان در فک بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

  وجود این درد می‌تواند نشان دهنده بروز حفره خشک در دهان شما باشد؛ به همین دلیل هم باید هرچه سریع‌تر برای درمان و جلوگیری از مشکلات بعدی اقدام کنید.

 2. آیا ۵ روز پس از کشیدن دندان همچنان باید درد فک داشته باشم؟

  معمولا این درد تا ۱۰ روز هم ادامه دار است؛ اما این درد معمولا هرچه به روزهای انتهایی نزدیک می‌شود، کم و کمتر خواهد شد. به همین دلیل هم اگر احساس کردید درد شما بعد از ۵ روز همچنان شدید است، بهتر است به مطب مراجعه کنید.

 3. ‌چگونه متوجه شویم که بعد از کشیدن دندان دچار عفونت فک شده‌ایم؟

  وجود تورم و درد ضربان‌دار، دو نشانه شایع برای عفونت فک و ناحیه دندان کشیده شده هستند. به همین دلیل هم باید به چنین علائمی توجه کنید.

2 نظر در “علت درد فک بعد از کشیدن دندان چیست؟ | درمان درد فک پس از دندان کشیدن

 1. علی صادقی گفت:

  من سه روزه که دندونم رو کشیدم اما فکم هنوز درد میکنه،چه راه حلی پیشنهاد میکنید؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام اگر دندان عقل را کشیدید طبیعی است و ممکن است تا ۱۰ روز کمی درد فک را داشته باشید میتوانید از کمپرس گرم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان