تعداد جلسات و مدت زمان انجام کامپوزیت دندان چقدر است؟

تعداد جلسات و مدت زمان انجام کامپوزیت دندان
فهرست محتوا
۴/۵ - (۳ رای)

کامپوزیت دندان یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده می‌باشد که توسط افرادی که قصد اصلاح ایرادات دندانی خود را در اسرع وقت دارند، انتخاب می‌شود. در این میان سؤالاتی وجود دارند که این دسته از افراد به طور مکرر می‌پرسند. از جمله این سؤالات عبارت‌اند از:

 • مدت زمان انجام کامپوزیت دندان چقدر است و در طول چند جلسه انجام می‌شود؟
 • چه مواردی در طول مدت زمان انجام این کار و کاهش یا افزایش آن نقش دارند؟
 • کامپوزیت کردن دندان‌ها طولانی‌تر است یا بلیچینگ و لمینت کردن آنها؟
 • مدت زمان ماندگاری این تکنیک ترمیمی چقدر است و چه عواملی در کاهش و یا افزایش آن نقش دارند؟

اگر شما نیز جزء این افراد هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ کامل این سؤالات را مطالعه نمایید.

مدت زمان انجام کامپوزیت دندان

مدت زمان انجام کامپوزیت دندان

یکی از ویژگی‌های این روش ترمیمی که باعث می‌شود تا افراد بسیار زیادی آن را برای ترمیم نواقص دندانی خود انتخاب نمایند، مدت زمان کوتاه انجام آن می‌باشد. کامپوزیت دندان روش ترمیمی بسیار سریعی است که اغلب در طول یک جلسه انجام می‌شود.
حال سؤالی که ممکن است برای افرادی که تمایل به استفاده از این روش دارند، پیش بیاید این است که کامپوزیت دندان چند ساعت طول می‌کشد؟
نصب کامپوزیت بر روی دندان‌ها در چند مرحله که شامل انتخاب رنگ بر اساس سلیقه بیمار و راهنمایی دندانپزشک، آماده سازی دندان، اسید شویی دندان جهت متخلخل کردن سطح آن برای ایجاد پیوند محکم بین مواد و دندان، قرار دادن چسب مخصوص کامپوزیت و تاباندن نور لیزر بر روی آن، قرار دادن مواد کامپوزیت و سفت کردن آن با استفاده از نور مخصوص لیزر، پالیش کردن و در نهایت ارزیابی بایت با استفاده از کاغذ کربنی می‌باشد. به طور کلی انجام این فرایند و طی کردن کل این مراحل در حدود ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت زمان می‌برد.

تعداد جلسات انجام کامپوزیت دندان

میزان سلامتی و شرایط دهان و دندان، تعداد جلسات مورد نیاز برای کامپوزیت را مشخص می‌کنند. گاهی ممکن است افرادی که برای انجام این روش به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کنند، دارای مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، عفونت لثه و یا سایر مشکلات مربوط به دهان و دندان باشند که در این گونه موارد ابتدا باید اقدام به درمان آنها کرد، در غیر این صورت نصب کامپوزیت نه تنها موفقیت‌آمیز نخواهد بود، بلکه مشکلات و عوارضی را برای بیمار ایجاد خواهد کرد. به طور کلی می‌توان گفت که در صورتی که فرد از سلامت دهان و دندان خوبی برخوردار باشد، درمان او در یک جلسه انجام می‌شود، اما اگر نیاز به انجام درمان‌های لازم برای مشکلات دهان و دندان خود داشته باشد، بسته به شدت و نوع مشکل و تعداد جلساتی که برای برطرف کردن آنها مورد نیاز است، بر تعداد جلسات کامپوزیت افزوده می‌شود.

موارد مؤثر در مدت زمان انجام کامپوزیت دندان

بررسی مواردی که در مدت زمان انجام کامپوزیت دندان موثر است

گرچه مدت انجام کامپوزیت دندان کوتاه بوده و روشی سریع به حساب می آید، اما برخی موارد می‌توانند در افزایش و یا کاهش این مدت زمان تأثیر داشته باشند که در ادامه آنها را توضیح داده‌ایم:

 1. میزان سلامت دهان و دندان بیمار

  سلامت دهان و دندان یکی از مؤثرترین موارد در کاهش و یا افزایش مدت زمان انجام این تکنیک است. وجود مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان و یا عفونت لثه از مواردی هستند که پیش از نصب کامپوزیت باید درمان شوند.
  انجام این درمان‌ها در مدت زمان فرایند تأثیر داشته و باعث افزایش آن می‌شود. در مقابل در صورتی که دهان و دندان بیمار سالم باشند و نیاز به انجام هیچ درمان جانبی نداشته باشند، فرایند نصب کامپوزیت‌ها سریع انجام می‌شود.

 2. سرعت و مهارت دندانپزشک

  دندانپزشک متخصص زیبایی دندان که تجربه و مهارت کافی در کامپوزیت داشته باشد، سرعت دست خوبی خواهد داشت و می‌تواند خیلی سریع این کار را انجام دهد. علاوه بر این کیفیت مواد و انجام اصولی و صحیح این تکنیک نیز می‌تواند بر افزایش و یا کاهش این زمان تأثیر داشته باشد.
  استفاده از مواد کامپوزیت با کیفیت و مرغوب که قابلیت فرم دهی و پالیش پذیری خوبی داشته باشد، باعث می‌شود تا دندانپزشک بتواند به راحتی و سریع آن را بر روی دندان نصب کند. همچنین نصب درست کامپوزیت باعث می‌شود که کل کار تنها در یک جلسه انجام شود و نیاز نباشد که فرد برای اصلاح ایرادات موجود مجدداً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نماید.

مدت زمان ریکاوری بعد از کامپوزیت دندان

از مزایای کامپوزیت علاوه بر سریع بودن روند انجام آن، می‌توان به نداشتن مدت زمان ریکاوری و دوره نقاهت اشاره کرد. گرچه دندان‌ها پس از انجام این روش به مدت چند روز نسبت به دما حساس می‌شوند و افراد باید در طول این مدت زمان کوتاه از خوردن و نوشیدن مواد غذایی و نوشیدنی‌های سرد و گرم خودداری کنند تا ناراحتی کمتری را تجربه کنند، اما بلافاصله پس از کامپوزیت کردن می‌توانند غذا بخورند و همانند قبل از دندان‌های خود استفاده کنند.

مدت زمان ترمیم کامپوزیت دندان

مدت زمان ترمیم کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ها بر اثر عوامل متعددی مانند مصرف بیش از حد مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی، استعمال دخانیات، ابتلا به دندان قروچه، عادات نامناسب مانند جویدن یخ، عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و همچنین گاز زدن مواد غذایی سفت به مرور زمان دچار آسیب دیدگی‌هایی می‌شوند که نیاز به ترمیم پیدا می‌کنند.
مدت زمان انجام این ترمیم‌ها بستگی به نوع مشکل آنها دارد. در برخی موارد ممکن است کامپوزیت تنها دچار بدرنگی شده و یا کدر شده باشد که با پالیش کردن آن می‌توان آنها را سریع سفید و درخشان کرد.
اما در موارد دیگر ممکن است دچار لب پر شدگی و یا شکستگی شده باشد که در این صورت نیاز است که مواد کامپوزیت اضافه شود و مراحلی همانند مراحل نصب اولیه آن طی شود که در این صورت مدت زمانی بیش از حالت قبل برای ترمیم کامپوزیت نیاز است.

مقایسه مدت زمان انجام کامپوزیت و لمینت

نیاز به آماده سازی دندان، قالب گیری از آن و تهیه لمینت در لابراتوار از مواردی هستند که در افزایش مدت زمان نصب لمینت تأثیر دارند.
این در حالی است که مواد کامپوزیت به صورت خمیرهای آماده قابل تهیه می‌باشند و نصب آنها نیاز به آماده سازی دندان ندارد. به همین دلیل است که مدت زمان کامپوزیت کردن دندان‌ها از مدت زمان لمینت کردن آن‌ها کوتاه‌تر است و سریع‌تر انجام می‌شود.

مقایسه مدت زمان انجام کامپوزیت و بلیچینگ

تنها وجه شباهت این دو، کاربرد آنها در زمینه سفید کردن دندان‌ها است. گرچه هر دوی این روش‌ها در یک جلسه قابل انجام هستند، اما بلیچینگ در مدت زمان کوتاه‌تر و در حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه انجام می‌شود.
مدت زمان انجام کامپوزیت به تعداد واحدهای آن بستگی دارد و هرچه تعداد دندان‌هایی که فرد تمایل دارد آنها را ترمیم کند، بیشتر باشد، کامپوزیت کردن مدت زمان بیشتری طول می‌کشد.
این در حالی است که بلیچینگ کردن با قرار دادن مواد به طور همزمان بر روی تمام دندان‌ها صورت می‌گیرد. پس به طور کلی می‌توان گفت که بلیچینگ کردن دندان‌ها در مقایسه با کامپوزیت مدت زمان کمتری طول می‌کشد.

ماندگاری کامپوزیت دندان

ماندگاری کامپوزیت دندان

ماندگاری این روش ترمیمی به جنس و برند مواد کامپوزیتی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، مهارت و دقت دندانپزشک در انجام این فرایند و همچنین مراقبت‌هایی که خود فرد پس از درمان باید انجام دهد، بستگی دارد. در صورتی که از مواد مرغوب و برند خوب کامپوزیت استفاده شود و همچنین بیمار و دندانپزشک وظایف خود در این زمینه را به درستی انجام دهند، ماندگاری کامپوزیت دندان در حدود ۵ تا ۷ سال خواهد بود.

موارد مؤثر بر طول عمر کامپوزیت

موارد مؤثر بر طول عمر کامپوزیت

کامپوزیت‌ها روکش‌هایی هستند که ماندگاری قابل قبول و خوبی دارند که با رعایت موارد زیر می‌توان برای مدت زمان طولانی‌تری این ترمیم‌ها را بر روی دندان‌های خود داشته باشید و علاوه بر لذت بردن از زیبایی آنها، در هزینه‌های خود که مربوط به ترمیم زودهنگام آنها می‌باشند، صرفه جویی کنید. این موارد عبارت‌اند از:

 1. دقت در انتخاب دندانپزشک متخصص زیبایی دندان

  اولین و مهم‌ترین مرحله، دقت در انتخاب دندانپزشک متخصص زیبایی دندان و عدم مراجعه به دندانپزشک عمومی می‌باشد. دندانپزشک متخصص دوره‌ها و آموزش‌هایی را در زمینه ترمیم دندان‌ها می‌گذراند و به این ترتیب دانش و مهارت لازم در زمینه کامپوزیت کردن دندان‌ها را به دست می‌آورد. به همین دلیل لازم است که دندان‌های خود را به دست کسی بسپارید که کار بلد و مطمئن باشد تا سلامت دهان و دندانتان به خطر نیفتد و علاوه بر این با انجام کار اصولی و درست ماندگاری طولانی مدت کامپوزیت‌ها را تضمین نماید.

 2. استفاده از برند خوب کامپوزیت توسط دندانپزشک

  امروزه مارک‌های کامپوزیت دندان متنوعی در بازار یافت می‌شود. بسیار مهم است که دندانپزشکتان از برندهای خوب و مرغوب برای انجام این کار استفاده نماید تا علاوه بر کوتاه‌تر شدن مدت زمان نصب آنها، از دیگر مزایای آن که شامل طول عمر و ماندگاری بالا می‌باشد، بهره‌مند شوید.

 3. رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی توسط بیمار

  گرچه کامپوزیت‌ها ماندگاری بسیار خوبی دارند، اما اگر بیمار از آنها به درستی مراقبت نکند، ممکن است مدت زمان بسیار کوتاهی و حتی در حدود چند ماه ماندگاری داشته باشند. به همین دلیل گفته‌ایم شود که بیمار نقش بسیار مهمی در افزایش دوام آنها دارد. رعایت نکات بسیار ساده‌ای از قبیل داشتن بهداشت دهان و دندان خوب و استفاده از خمیر دندان و مسواک مناسب، عدم مصرف دخانیات، شستشوی دهان پس از مصرف نوشیدنی و مواد غذایی رنگی و پرهیز از عادات مضری مانند جویدن یخ می‌تواند سلامت کامپوزیت‌ها و دوام آنها را تا زمان پایان طول عمر تعیین شده آنها تضمین کند.

سؤالات متداول

 1. مدت زمان انجام کامپوزیت طولانی‌تر است یا لمینت؟

  لمینت درمان طولانی مدت تری در مقایسه با کامپوزیت می‌باشد و در طول دو الی سه جلسه طول می‌کشد. اما کامپوزیت تنها نیاز به یک جلسه درمانی دارد.

 2. مدت زمان نصب کامپوزیت بر روی دندان‌ها چقدر است؟

  نصب کامپوزیت در مدت زمان ۴۰ دقیقه تا یک ساعت و در طول یک جلسه انجام می‌شود.

 3. در چه صورت نیاز است که برای کامپوزیت بیش از یک جلسه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

  گاهی ممکن است که فرد پوسیدگی دندان و یا بیماری لثه داشته باشد که در این صورت نیاز است که پیش از کامپوزیت کردن، این مشکلات را درمان کند و بیش از یک جلسه مراجعه به کلینیک دندانپزشکی نیاز داشته باشد.

 4. نقش دندانپزشک در افزایش و یا کاهش مدت زمان انجام کامپوزیت چیست؟

  دندانپزشک با داشتن سرعت دست بالا در انجام این کار و همچنین با به کار گیری و انتخاب مواد مرغوب که بر سرعت فرم دهی و پالیش کردن مؤثر است، می‌تواند مدت زمان این فرایند را افزایش دهد.

2 نظر در “تعداد جلسات و مدت زمان انجام کامپوزیت دندان چقدر است؟

 1. مهدی رحمانی گفت:

  سلام و عرض ادب
  من دندونام زیاد مرتب و یکدست نیست. برای اصلاحشون کامپوزیت انجام بدم بهتره یا ارتودنسی؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام بستگی به میزان به هم ریختگی دندانها دارد با این وجود بهترین روش ارتودنسی است. لطفا در ابتدا با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان