باکتری دندان چیست؟ | انواع باکتریهای مولد پوسیدگی دندان | چگونه کنترل کنیم؟

باکتری دندان چیست؟
فهرست محتوا (کلیک کنید)
به این مقاله امتیاز دهید

باکتری های رایج مضر

یکی از انواع باکتری های مضری که در دهان وجود دارد، استرپتوکوکوس موتانس می باشد. این باکتری از مواد غذایی قندی صرف شده برای تکثیر استفاده می کند. پس از استفاده از مواد غذایی، این باکتری سبب تولید اسید هایی می شود که می توانند دندان ها را فرسوده نمایند. به این خاطر این نوع باکتری را می توان مهم ترین عامل در پوسیدگی دندان ها دانست.
نوع دیگری از باکتری های مضر، به نام استپورفیروموناس ژنژیوالیس است. این باکتری غالبا در دهان سالم وجود ندارد، اما در مواقعی که راهی به دهان پیدا کند، می تواند بسیار خطرناک باشد و پریودنتیت را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد. این بیماری با اثر گذاشتن بر بافت و همچنین استخوان آلوئول، سبب ایجاد درد زیادی در دندان و در نتیجه از دست رفتن دندان ها می شود.

کنترل باکتری های مضر

در شرایطی که گروهی از باکتری های مضر به دهان وارد شوند، نمی توان آن ها را به بیرون هدایت کرد. اما با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان این باکتری ها را کنترل کرد. سه مرتبه مسواک زدن در روز و یک مرتبه نخ دندان کشیدن، از جمله را هایی است که برای از بین بردن این باکتری ها بسیار موثر می باشد و از تکثیر شدن آن ها خودداری کند. همچنین استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید نیز می تواند در این امر چاره ساز باشد.
علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، داشتن یک رژیم غذایی مناسب در کنترل باکتری ها بسیار حائز اهمیت می باشد. مواد غذایی شیرین و دارای نشاسته، سبب تکثیر این باکتری ها می شوند. بنابراین در شرایطی که امکان مسواک زدن وجود ندارد، مصرف این غذاها اصلا توصیه نمی شود. در مقابل مصرف غذاهایی که می توانند سبب تکثیر باکتری های مفید شوند، در سلامت و بهداشت دهان و دندان بسیار تاثیر گذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *