بهترین متخصص ارتودنسی در تهران؛ فوق تخصص ارتودنسی خوب در تهران

متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست کیست؟
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی که به اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان می پردازد، ارتودنسی دندان می باشد. ارتودنسی یک کلمه انگلیسی می باشد که در فارسی ارتو به معنای راست و مشتق دنسی یعنی دوس، به معنای دندان می باشد. درمان ارتودنسی مانند تمام رشته های پزشکی، به کسب دانش، مهارت و تخصص نیاز دارد. ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی، در دانشگاه های معتبر، توانایی و تخصص لازم را برای درمان ناهنجاری های فک و صورت به دست می آورد. بنابراین دندانپزشک عمومی، برای اینکه بتواند دانشنامه تخصصی ارتودنسی را کسب کند، باید بعد از گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی، یک دوره حدود ۴ ساله برای تخصص ارتودنسی را سپری نماید. برای دریافت این تخصص، دندانپزشک عمومی باید در یک کنکور سخت و پر رقابت شرکت کند تا بتواند به دوره تخصص ارتودنسی راه یابد. در ادامه این مقاله آگاهی لازم را در این زمینه به شما خواهیم داد.

متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست کیست؟

متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست کیست؟

ارتودنتسیت بعد از طی کردن دوره ۶ ساله دندانپزشک عمومی، با گذراندن دوره ۴ ساله دیگری، دانش و مهارت کافی را برای درمان انواع ناهنجاری های فک و صورت کسب می کند. در واقع این متخصص بعد از اتمام دوره، در برنامه های بازآموزی حرفه ای شرکت کرده تا با تکنیک ها و مباحث جدید آشنا شود و تخصص خود را با علوم روز حفظ کند. توجه داشته باشید که همه متخصصین ارتودنسی، دندانپزشک می باشند، در حالی که تنها حدود ۲ درصد از دندانپزشکان در ایران دارای تخصص ارتودنسی هستند.

متخصص ارتودنسی خوب

ارتودنسی یک رشته بسیار تخصصی از علم دندانپزشکی می باشد که به همین جهت یک متخصص ارتودنسی خوب باید دانش، مهارت و تجربه کافی را داشته باشد. برای شناسایی متخصص ارتودنسی خوب و دارای مهارت، می توان عکس های قبل و بعد بیماران را مشاهده کرد و یا از بیماران قبلی اطلاعات لازم را به دست آورد. سابقه کار و تجربه متخصص، اهمیت بسیار زیادی دارد که بر این اساس شما با اطمینان و آرامش بیشتری متخصص ارتودنسی را انتخاب می کنید. برای آگاهی بیشتر و دریافت اطلاعات می توانید با ما در ارتباط باشید.

تفاوت دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی

در صورتی که دندانپزشک عمومی دوره تخصصی ارتودنسی را طی نکرده باشد، دانش و آگاهی لازم را برای درمان بیماران ارتودنسی ندارد. البته باید این را بدانید که دندانپزشک عمومی، در ارتباط با درمان های ساده ارتودنسی و درمان های پیشگیری آن، دانش و اطلاعات لازم را دارد، اما توانایی لازم را برای درمان های پیچیده و تخصصی ارتودنسی ندارد.

متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی

متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی

به علت تخصصی بودن درمان های پزشکی و دندانپزشکی، رشته های فلوشیپ زیادی در دانشگاه ها ایجاد شده تا کمک به افزایش توانایی، دانش و مهارت متخصصین برای سندرم های فک و بیماران صعب الاعلاج کند. فلوشیپ ارتودنسی جراحی و همچنین سندرم ناهنجاری های فک و صورت نیز یکی از همین رشته ها می باشد که تعداد ورودی ها به این رشته، بسیار کم است. به همین ترتیب می توانید متخصص ارتودنسی را با متخصص دارای فلوشیپ ارتودنسی مقایسه کنید.

مشخصات متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی

بعد از دوره تخصصی ارتودنسی، دوره دیگری به نام فلوشیپ ارتودنسی جراحی وجود دارد. زمانی که متخصصی این دوره را گذرانده باشد، از درمان افرادی که همزمان با ارتودنسی به جراحی های ارتوگناتیک نیاز دارند، به طور کامل آگاهی دارد. مهارت دندانپزشک در این زمینه برای درمان ارتودنسی، بسیار کمک دهنده می باشد و بهترین تصمیم را برای درمان بیمار در نظر می گیرد.

روش تشخیص دندانپزشک متخصص ارتودنسی

وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی به متخصصین ارتودنسی اجازه درج کلمه متخصص، در مهر طبابت و روی کارت ویزیت را می دهد. بنابراین برای اینکه بتوانید متخصص ارتودنسی را تشخیص دهید، می توانید کلمه متخصص را روی کارت ویزیت و در مهر طباطت جست و جو کنید و همچنین با جست و جو در سایت نظام پزشکی کل کشور، تخصص دندانپزشک مورد نظر خود را بررسی کنید.

علل مراجعه به متخصص ارتودنسی

علل مراجعه به متخصص ارتودنسی

داشتن دندان هایی کج و نامرتب علاوه بر اینکه زیبایی چهره و دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند سلامت دهان و دندان را به خطر بیندازد. از جمله مشکلاتی که برای درمان آن ها باید مراجعه به متخصص ارتودنسی داشته باشید، عبارتند از:

 1. وجود فاصله بین دندان ها
 2. کج و نامرتب بودن دندان ها
 3. عدم توازن و هماهنگی میان فک و دندان ها
 4. ناهماهنگی فک ها
 5. وجود مشکلاتی در جویدن غذا
 6. اختلالات گیجگاهی فکی

در صورتی که هر یک از این مشکلات را داشتید، بهتر است هر چه سریع تر برای درمان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی

انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی

برای اینکه بهترین متخصص ارتودنسی را انتخاب کنید، می توانید موارد زیر را بررسی نمایید:

 1. رضایت بیماراناین فاکتور اهمیت بسیار زیادی در انتخاب متخصص ارتودنسی دارد. در صورتی که تعداد بیماران و مراجعه کنندگان بیشتر و دارای رضایت کاملی از درمان خود باشند، شما با اطمینان می توانید درمان ارتودنسی خود را به این متخصص بسپارید. رضایت بیمار سبب می شود تا بعد از اتمام دوره درمان، آشنایان و نزدیکان برای درمان خود، ارتودنتیست شما را با اعتماد انتخاب کنند.
 2. داشتن تابلوی اختصاصیبر روی تابلوی خارج از مرکز، نام دندانپزشک و تخصص او قید شده است، بنابراین اگر متخصص ارتودنسی دارای مهارت و توانایی باشد، مدیریت مرکز درمانی خود را بر عهده شخص دیگری نمی گذارد و تحت نظارت فرد دیگری کار نمی کند.
 3. انجام روند درمان توسط خود متخصص ارتودنسیباید در نظر داشته باشید که متخصص ارتودنسی، شخصا فرآیند درمان را انجام دهد و کار را به دست دستیاران خود نسپارد. در واقع این موضوع با نشان دادن تعهد ارتودنتیست و ارزش قائل شدن او برای بیمارانش، خیال شما را از انتخاب آسوده می کند.
 4. استفاده از بهترین مواد برای درماناینکه بهترین مواد برای درمان مورد استفاده قرار گیرد، بسیار مهم است و شاید ذهن خیلی از شما را درگیر کرده باشد. البته آگاهی از این موضوع برای شما به راحتی ممکن نیست، پس بهتر است برای درمان مطب دندانپزشکی معتبر و خوش نامی را مد نظر قرار دهید، زیرا مرکز درمانی معتبر به هیچ عنوان از مواد نامرغوب برای درمان استفاده نمی کند.

متخصص ارتودنسی در تهران

برخی از ساکنین شهر تهران، در جست و جوی متخصص ارتودنسی در نزدیکی محل سکونت خود می باشند. باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که یافتن متخصص ارتودنسی دارای مهارت و با تجربه، باید در اولویت انتخاب ها باشد. با اینکه ممکن است دارای مشغله کاری زیادی باشید و به همین دلیل، تمایل به نزدیک بودن کلینیک ارتودنسی در نزدیکی محل زندگی خود هستید، اما باید اهمیت زیادی به تخصص و مهارت دندانپزشک بدهید. درمان ارتودنسی، نیاز به مراجعات منظم به مطب دندانپزشکی دارد و با وجود ترافیک و کمبود وقت در تهران این مسئله ذهن بسیاری از شما را درگیر کرده است. اما باید در نظر داشته باشید که انتخاب متخصص ارتودنسی دارای مهارت و تجربه اهمیت بالاتری داشته و تاثیر به سزایی بر صرفه جویی در وقت و هزینه دارد. یک متخصص ارتودنسی دارای مهارت، در مدت زمان کمتری و به بهترین شکل ممکن روند درمان را انجام می دهد. باید این را بدانید که اگر دندانپزشک مورد نظر شما تخصص و مهارت لازم را نداشته باشد، احتمال درگیری شما با عوارض حین و بعد از درمان ارتودنسی وجود دارد. پس با در نظر گرفتن این موضوع، متخصص مناسب را انتخاب کنید تا نگرانی از بابت نتیجه درمان نداشته باشید.

سوالات متداول

 1. چگونه می توان دندانپزشک عمومی را از متخصص ارتودنسی تشخیص داد؟

  توجه به عناوین روی مهر دندانپزشکی و تابلو یکی از راه های ساده برای این تشخیص می باشد. همچنین می توان با جست وجوی نام دندانپزشک خود در سایت های نطام پزشکی، از تخصص دندانپزشک خود مطلع شوید.

 2. آیا متخصص ارتودنسی تمام ناهنجاری های دهان و دندان را درمان می کند؟

  در صورتی که متخصص ارتودنسی دارای تجربه و مهارت باشد، به خوبی ناهنجاری های دهان و دندان را تشخیص می دهد و درمان را به خوبی به اتمام می رساند. در صورتی که شدت ناهنجاری شدید باشد و نیاز به جراحی وجود داشته باشد، متخصص ارتودنسی به کمک متخصص جراح فک، روند درمان را انجام می دهند.

 3. به دست آوردن تخصص ارتودنسی چه مدت زمان طول می کشد؟

  در ابتدا دندانپزشک عمومی بعد از گذراندن دوره ۶ ساله، مدرک خود را دریافت می کند. برای به دست آوردن تخصص، باید بعد از طی کردن آزمونی سخت و پر رقابت، در دوره ۴ ساله دیگری شرکت کند تا مراحل تخصصی ارتودنسی را سپری نماید.

 4. متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی نسبت به سایر متخصصین چه مزیتی دارد؟

  گسترش علم دندانپزشکی و نوآوری هایی که در سال های اخیر در این رشته ایجاد شده، سبب شده تا رشته های فلوشیپ برای به روز رسانی این علم، در دانشگاه های معتبر قرار بگیرد. پس بدون شک اگر متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی باشد، توانایی و دانش بالاتری در مقایسه با دیگر متخصصان دارد. در دوره ای که برای فلوشیپ جراحی طی می شود، آموزش های لازم برای درمان های خاص نیز داده می شود. بنابراین در صورتی که برای درمان خود متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی را انتخاب کرده باشید، قطعا روند درمان کامل تر و بهتر انجام می گیرد.

2 نظر در “بهترین متخصص ارتودنسی در تهران؛ فوق تخصص ارتودنسی خوب در تهران

 1. رها ساینا‌وند گفت:

  سلام دکتر خودتونم خدمات ارودنسی رو انجام میدید؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام خیر باید با متخصص ارتودنسی مشورت داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان