فواید، مزایا و معایب ارتودنسی دندان؛ ۹ فایده ارتودنسی چیست؟

آشنایی با ارتودنسی دندان
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

یکی از عواملی که تاثیر بسیاری بر زیبایی چهره دارد، لبخند است. افراد زیادی به دلیل ناهماهنگی و نامرتب بودن دندان هایشان، از لبخند زدن و صحبت کردن به صورت راحت در جمع خودداری می کنند. در نظر داشته باشید که برای اصلاح و رفع این ناهنجاری ها تنها جراحی راه حل نیست و ارتودنسی دندان به بهترین شکل به رفع این ناهنجاری ها می پردازد و لبخندی زیبا را برای فرد به ارمغان می آورد، اما مزایای ارتودنسی دندان تنها به طرح لبخند و زیبایی محدود نمی شود و فوایدی فراتر از آن را دارد. وجود برخی از این ناهنجاری ها خطر جدی برای سلامت دهان و دندان محسوب می شوند که با درمان ارتودنسی، می توان باعث بهبود سلامت دهان و دندان شد. ارتودنسی با تشخیص، پیشگیری و درمان انواع بسیاری از ناهنجاری های دهان و دندان، فواید بی نظیری را ایجاد می کند و این موضوعی نیست که بشر جدیدا به آن دست یافته باشد. جالب است بدانید برخی از منابع علمی به تحقیقات جالبی دست یافته اند که نشان داده بعضی از مومیایی ها سیمی فلزی یا نوعی نخ بر روی دندان خود داشته اند که احتمالا برای از بین بردن فاصله بین دندان های خود این کار را کرده اند. از سال ۱۷۰۰ میلادی به بعد فواید ارتودنسی بیشتر بررسی شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای این درمان بی نظیر بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با ارتودنسی دندان

آشنایی با ارتودنسی دندان

ارتودنسی یکی از تخصص های دندانپزشکی بوده که به اصلاح نامرتبی دندان ها و عدم هماهنگی دندان ها و فک می پردازد. با انجام ارتودنسی علاوه بر اینکه زیبایی بی نظیری برای دندان ها و چهره به ارمغان آورده می شود، سلامت دهان و دندان نیز افزایش می یابد.

درمان ارتودنسی برای چه افرادی کارایی دارد؟

ردیف نبودن دندان ها و یا وجود ناهنجاری های فک، می تواند احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه را افزایش دهد و در واقع اهمیتی که ارتودنسی دارد برای جلوگیری و یا درمان این مشکلات می باشد. این ناهنجاری ها علاوه بر اینکه زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد، باعث افزایش سلامت دهان و دندان می شود. دلیل وجود این ناهنجاری ها هرچه باشد، مهم این است که فرد در اسرع وقت تحت درمان قرار گیرد. بنابراین ارتودنسی دندان برای همه افراد در تمامی سنین کاربرد داشته و می تواند برای درمان این مشکلات موثر باشد. فقط اگر این درمان در سنین پایین تر اتفاق بیفتد، نتیجه آن بهتر و سریع تر رخ می دهد.

کاربردهای ارتودنسی دندان

کاربردهای ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان کاربرد های فراوانی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 1. صاف کردن دندان های کج و نامرتب
 2. از بین بردن فاصله بین دندان ها
 3. بهبود تکلم
 4. افزایش سلامت طولانی مدت لثه و دندان ها
 5. ایجاد هماهنگی بین دندان ها و فک

مزایا و فواید ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان فواید و مزایای بسیاری دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. پیشگیری از بیماری لثه

  در صورتی که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نکنید، احتمال بروز بیماری های لثه با علائمی مانند درد و خونریزی وجود دارد. زمانی که دندان ها هماهنگی لازم را ندارند و کج و نامرتب هستند، رسیدگی به آن ها و مسواک زدن کمی مشکل خواهد بود. ارتودنسی با صاف و مرتب کردن دندان ها، بهداشت دهان و دندان را راحت تر کرده و با افزایش سلامت دندان ها از بروز بیماری های لثه پیشگیری می کند.

 2. پیشگیری از پوسیدگی دندان

  یکی از شایع ترین و بزرگترین مشکلاتی که در اثر عدم بهداشت دهان و دندان رخ می دهد، پوسیدگی دندان می باشد. در صورت مسواک نزدن، باکتری ها با ترشحات خود سطح دندان ها را اسیدی کرده و سبب آسیب به مینای دندان می شوند. در نتیجه دندان ها به سرعت دچار پوسیدگی می شوند. در این مورد نیز ارتودنسی با بهبود وضعیت دندان ها باعث افزایش سلامت دهان و دندان شده و پوسیدگی دندان را کاهش می دهد.

 3. کمک به گوارش غذا

  در صورتی که دندان ها کج و نامرتب باشند و به طور صحیح روی هم منطبق نشوند، جویدن غذا مشکل خواهد بود و به دلیل درست جویده نشدن غذا، احتمال مشکلات گوارشی برای فرد ایجاد می شود. ارتودنسی می تواند با بهبود عملکرد دندان ها، به دستگاه گوارش کمک کند.

 4. پیشگیری از آسیب جدی به دندان ها در اثر حادثه

  زمانی که تصادف و حادثه، فک و دندان ها را درگیر کند، افرادی که دارای دندان های کج و نامرتب هستند، بیشتر از کسانی که دندان هایشان در موقعیت صحیحی قرار دارد، دچار شکستگی دندان می شوند. بنابراین ارتودنسی می تواند با صاف و مرتب کردن دندان ها، احتمال شکستگی دندان ها را در اثر حادثه کاهش دهد.

 5. درمان دندان نهفته

  داشتن فک کوچک و یا دندان هایی بزرگ تر از حالت طبیعی، مانع از رویش تمام دندان های دائمی می شود و به همین ترتیب برخی از دندان ها در موقعیت نادرستی رشد می کنند. ازدحام دندان ها سبب آسیب به دندان های مجاور شده و احتمال عفونت لثه و بیماری های دیگر را افزایش می دهد. ارتودنسی با اصلاح این ناهنجاری به رفع این مشکل می پردازد.

 6. افزایش اعتماد به نفس

  یکی دیگر از قابلیت های بی نظیر ارتودنسی، ایجاد طرح لبخندی زیبا برای افراد است. لبخند یکی از عوامل موثر بر زیبایی چهره می باشد که دندان های نامرتب سبب نقص در این زیبایی می شوند. به همین جهت ارتودنسی با ایجاد طرح لبخند، اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

 7. افزایش تناسب چهره

  برخی از مال اکلوژن ها مانند اپن بایت، اوربایت، کراس بایت و غیره با به هم زدن تناسب صورت، زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد. ارتودنسی علاوه بر صاف و مرتب کردن دندان ها می تواند به اصلاح وضعیت فک بپردازد. زمانی که فک ها دارای هماهنگی باشند، زیبایی قابل توجهی به چهره می بخشد.

 8. کمک به بهبود سندروم گیجگاهی

  هنگامی که دندان ها و فک در موقعیت صحیح خود قرار نداشته باشند، به مرور زمان مفاصل فک با مشکلاتی رو به رو خواهند شد و دچار درد می شوند. در این صورت صحبت کردن زیاد و یا جویدن بیشتر غذا باعث سردرد، گوش درد و یا گردن درد خواهد شد. ارتودنسی با رفع این مشکلات باعث بهبود این سندروم ها می گردد.

 9. بهبود تکلم

  صاف و مرتب بودن دندان ها و قرار داشتن موقعیت فک و دندان ها در جایگاه درست، سبب بهبود تکلم و گفتار می شود. برای مثال اگر دندان های جلویی دارای فاصله باشند، امکان دارد در هنگام صحبت کردن صدایی سوت مانند ایجاد کند.

فواید ارتودنسی دندان کودکان

فواید ارتودنسی دندان کودکان

در صورتی که می خواهید از فواید و مزایای ارتودنسی کودکان بهره مند شوید، بهتر است در سن ۷ سالگی کودکتان را برای اولین معاینه نزد متخصص ارتودنسی ببرید. متخصص ارتودنسی نیاز کودک شما را به ارتودنسی بررسی می کند. در صورتی که درمان در زمان مناسب و زودتر انجام شود، کنترل فک و دندان ها به نحو بسیار بهتر و سریع تری رخ می دهد.

فواید ارتودنسی بزرگسالان

فواید ارتودنسی بزرگسالان

همانطور که در این مقاله در ارتباط با مزایای ارتودنسی صحبت کردیم، بزرگسالان نیز با انجام ارتودنسی دندان می توانند از تمام این مزایا برخوردار شوند. امروزه با پیشرفت علم ارتودنسی و وجود انواع متنوعی از این درمان، بزرگسالان می توانند به راحتی و بدون هیچ نگرانی، از این درمان بهره مند شوند.

مزایای انواع ارتودنسی دندان

در زیر به بررسی مزایای انواع ارتودنسی دندان به صورت جداگانه می پردازیم:

 1. فواید ارتودنسی ثابت

  1. این نوع ارتودنسی در مدت زمانی مناسب قادر به اصلاح ناهنجاری های شدید دندانی می باشد.
  2. ارتودنسی ثابت برای تمام سنین کارایی دارد.
  3. براکت های ارتودنسی ثابت تنوع رنگ بسیاری دارند.
  4. در این روش ارتودنسی، افراد می توانند اطمینان بالایی از نتیجه کار داشته باشند.
  5. ارتودنسی ثابت، نیازی به همکاری خاصی از جانب بیمار ندارد، تنها بیمار باید مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشد.
  6. این روش، با هدایت کنترل شده دندان ها، خطر آسیب به دندان ها را کاهش می دهد.
 2. فواید ارتودنسی متحرک

  1. در ارتودنسی متحرک، بیمار می تواند در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن، پلاک را از دهان خود خارج کند.
  2. در مراسم های خاص امکان در آوردن پلاک از دهان وجود دارد.
  3. این روش ارتودنسی به وضوح قابل مشاهده نمی باشد.
  4. زمان درمان ارتودنسی متحرک از ارتودنسی ثابت کوتاه تر است.
  5. به دلیل راحت تر بودن بهداشت دهان و دندان، احتمال بروز بیماری های لثه کمتر است.
  6. ارتودنسی متحرک به عنوان محرک رشد برای کودکان قابل استفاده می باشد.
 3. فواید ارتودنسی دیمون

  1. این روش ارتودنسی به دلیل داشتن سیستم پیشرفته، نیاز به مراجعه کمتری به کلینیک دندانپزشکی دارد.
  2. به دلیل اصطکاک کمتر، امکان سایش و فرسودگی دندان ها وجود ندارد.
  3. دوره درمان ارتودنسی دیمون کوتاه است.
  4. ارتودنسی دیمون با تکنولوژی پیشرفته، نتایج بسیار فوق العاده ای به دنبال دارد.
 4. فواید ارتودنسی لینگوال

  1. از بارز ترین مزایای این روش، مخفی بودن آن است و برای افرادی که دوست ندارند تا اطرافیان از درمان ارتودنسی آن ها آگاه شوند، مناسب است.
  2. ارتودنسی لینگوال می تواند به درمان مال اکلوژن، بایت و ناهماهنگی دندان ها بپردازد.
 5. فواید ارتودنسی فانکشنال

  1. این روش ارتودنسی می تواند به درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی بپردازد.
  2. ابزار های مورد استفاده در این روش، راحت تر تمیز می شوند و نگهداری ساده تری دارند.
 6. فواید ارتودنسی با الاینر شفاف

  1. بزرگترین مزیت این روش، نامرئی بودن آن است که به صورت واضح روی دندان ها مشخص نیست.
  2. این قابلیت را دارد تا فرد بتواند در مواقع خاص آن را از دهان خارج کند.
  3. محدودیت در غذا خوردن ایجاد نمی کند و فرد می تواند در زمان غذا خوردن و مسواک زدن آن را از دهان خارج کند.
  4. ارتودنسی با الاینر های شفاف، مدت زمان کمتری دارد.
 7. فواید ارتودنسی سرامیکی

  1. مهمترین مزیت آن، ظرافت و همرنگ بودن آن ها با دندان های طبیعی فرد است و به همین علت برای افرادی که دوست دارند تا اطرافیان متوجه ارتودنسی آن ها نشوند، بسیار مناسب است.
  2. براکت های سرامیکی فشار کمتری بر روی دندان ها وارد می کنند، به همین جهت درد کمتری برای بیمار دارند.
  3. این براکت ها مشکلی در تصویر برداری ایجاد نمی کنند.
  4. بریس های سرامیکی کمترین آسیب را به لثه وارد می کنند.

سوالات متداول

 1. آیا امکان انجام ارتودنسی برای یک فک وجود دارد؟

  گاهی اوقات دندانپزشک با توجه به شدت ناهنجاری و شرایط بیمار، ارتودنسی را برای یک فک انجام می دهد. البته در اکثر مواقع برای رفع ناهنجاری و مشکل باید از براکت ها برای هر دو فک استفاده شود. به طور کل در این خصوص، متخصص ارتودنسی بررسی های لازم را انجام می دهد.

 2. آیا ارتودنسی در درمان دندان قروچه کاربرد دارد؟

  درمان ارتودنسی می تواند با از بین بردن موقعیت قبلی تماس های دندانی، مسیر های عصبی ایجاد دندان قروچه را از بین برده و نقش موثری در کاهش دندان قروچه ایفا می کند.

 3. آیا ارتودنسی در افزایش طول عمر دندان موثر است؟

  زمانی که دندان ها به کمک ارتودنسی صاف و مرتب می شوند، یعنی در موقعیت صحیح قرار گرفته اند که این موضوع باعث فشار نیرو به صورت متوازن بر روی دندان ها می شود. همچنین مرتب شدن دندان ها سبب رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل راحت تر می شود. بنابراین تاثیر به سزایی در افزایش طول عمر دندان ها دارد.

2 نظر در “فواید، مزایا و معایب ارتودنسی دندان؛ ۹ فایده ارتودنسی چیست؟

 1. سارا غزل‌نژاد گفت:

  سلام
  می گن ارتودنسی باعث پوسیدگی دندون ها میشه ایا این حرف درسته ؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام خیر عدم رعایت بهداشت شما در حین این درمان است که میتواند دلیلی برای پوسیدگی دندانهای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان