علت درد دندان بعد از کشیدن چیست؟ | درد کشیدن دندان چقدر طول میکشد؟

علت درد دندان بعد از کشیدن
فهرست محتوا
۵/۵ - (۲ رای)

اگر شما هم دندان خود را کشیده‌اید و دچار درد شده‌اید، شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که آیا درد دندان بعد از کشیدن طبیعی است یا خیر؟ به نظر شما درد بعد از کشیدن دندان تا چند روز طبیعی است؟
علت درد دندان پس از کشیدن چیست و چه زمانی باید نگران این درد بود و برای درمان اورژانسی آن اقدام کرد؟
در این مطلب مفید با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا علاوه بر دریافت پاسخ این سؤالات، اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با میزان و مدت زمان درد پس از کشیدن دندان به دست آورید.

آیا درد بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

درد پس از کشیدن دندان

باید بدانید که وجود مقداری درد و ناراحتی تا حدود ۳ روز بعد از دندان کشیدن طبیعی است. این درد معمولاً با رعایت توصیه‌های دندانپزشک به مرور از بین می‌رود. با این وجود دلایل دیگری وجود دارند که سبب می‌شوند پس از کشیدن دندان درد طولانی‌تری را تجربه کنید.
در حالی که تجربه درجاتی از ناراحتی پس از کشیدن دندان معمول و رایج است، اما وجود درد شدید معمولاً پس از ۳ روز طبیعی نیست.
اما، چه زمانی این درد نیاز به مراجعه اورژانسی به دندانپزشک دارد؟ در انتهای مطلب پاسخ این سؤال را نیز برایتان شرح می‌دهیم.

علت درد بعد از کشیدن دندان

درد بعد از کشیدن دندان به چه علت است؟

در سه روز ابتدایی بعد از کشیدن دندان، درد آن ناحیه از لثه کاملا طبیعی است. علت آن هم آسیب به بافت لثه برای جدا کردن دندان از بافت نرم و استخوان است.
اما بروز عوارض بعد از کشیدن دندان می‌تواند سبب ایجاد درد طولانی مدت پس از این درمان شده و نیازمند توجه و بررسی مجدد دندانپزشک داشته باشد. این موارد عبارت‌اند از:

 1. حفره خشک

  پس از کشیدن دندان، لخته خون به طور طبیعی تشکیل می‌شود تا فضا را پر کند. پس از دو یا سه هفته، لخته باید سفت شود.
  در صورتی که به هر دلیلی لخته از روی بافت لثه برداشته شود، احتمال بروز درای ساکت وجود دارد. دقت داشته باشید که درد این عارضه بسیار زیاد است و با درد طبیعی بعد از کشیدن دندان متفاوت است.

 2. عفونت

  اگرچه کشیدن دندان با مقداری ناراحتی و تورم همراه است، اما خونریزی مداوم، تورم، تب و قرمزی ممکن است نشان دهنده عفونت ناحیه باشد. عفونت معمولاً چند روز تا چند هفته بعد از درمان رخ می‌دهد؛ بنابراین مراقب علائم طولانی مدت یا درد غیرعادی خود باشید.

 3. سوراخ شدن و عفونت سینوس

  ریشه دندان مولر بالایی نزدیک به سینوس ماگزیلاری است. گاهی اوقات غشای نازکی که آنها را جدا می‌کند ممکن است در حین کشیدن سوراخ شود. این مشکل می‌تواند منجر به آن ناحیه شود.
  در صورتی که سینوس ماگزیلاری دچار عفونت شود، فرد سردرد و درد زیادی را تجربه خواهد کرد.

 4. باقی ماندن ریشه در لثه

  همواره این طور نیست که باقی ماندن ریشه دندان در لثه خطر داشته باشد؛ در صورتی که طول ریشه از دو میلی متر کمتر باشد، هیچ خطری برای سلامت بافت لثه ایجاد نخواهد کرد.
  اما اگر میزان بیشتری از ریشه در بافت لثه باقی مانده باشد، این موضوع می‌تواند سبب بروز درد شود. در این شرایط حتماً باید برای بررسی و ارزیابی مجدد به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

درد بعد از کشیدن دندان چقدر طول می‌کشد؟

در پاسخ به این سوال که “تا چند روز بعد از کشیدن دندان درد داریم؟” می‌توان گفت مدت زمان این درد بستگی به این دارد که در وهله اول چه چیزی باعث ایجاد آن می‌شود. فرد پس از انجام این درمان ممکن است بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت درد و ناراحتی را تجربه کند. اما بهبودی و تسکین کامل درد بسته به شرایط فرد و نوع دندانی که کشیده شده، ممکن است بین یک تا دو هفته زمان ببرد.
درد بعد از دندان کشیدن بعد از سه روز ممکن است از بین نرود. اما اگر درد بعد از این مدت کاهش پیدا نکرد، حتما باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

آیا طبیعی است که دندان‌های اطراف دندان کشیده شده درد بگیرند؟

آیا درد گرفتن دندان‌های کنار دندان کشیده شده طبیعی است؟

در طول دوره نقاهت اولیه، پس از بین رفتن داروی بی‌حسی، در اطراف محل دندان کشیده احساس ناراحتی خواهید کرد. این یک احساس کاملاً طبیعی است.
همچنین کاملاً طبیعی است که احساس ناراحتی و درد در ناحیه اطراف محل کشیدن دندان داشته باشید. به خصوص اگر جراح مجبور باشد کشیدن را به صورت تکه تکه انجام دهد یا لثه یا بافت استخوانی شما را برش دهد تا دندان را در معرض دید قرار دهد و بکشد.
اما گاهی اوقات افراد درد در سایر دندان‌های مجاور دندان کشیده شده تجربه می‌کنند. این درد به ندرت پیش می‌آید و معمولا طبیعی نخواهد بود. معمولا زمانی این درد ایجاد می‌شود که حین پروسه درمان، به دندان مجاور هم آسیبی وارد شده باشد. در چنین مواقعی، باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا دندان‌های مجاور از لحاظ سلامت بررسی شوند.
البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که گاهی به علت عفونت، ممکن است این درد احساس شود. در چنین مواقعی، فرد نمی‌تواند محل درد اصلی را تشخیص دهد و احساس درد در سایر دندان‌ها را خواهد داشت.

علت درد لثه بعد از کشیدن دندان چیست؟

این درد تا حدود ۴ روز بعد از درمان طبیعی است و با رعایت توصیه‌های دندانپزشک به مرور کاهش می‌یابد. اما ادامه یافتن درد لثه بعد از کشیدن دندان و شدت گرفتن این درد می‌تواند به دلایلی مانند بروز عفونت لثه باشد.

چگونه درد بعد از کشیدن دندان را تسکین دهیم؟

روش‌های تسکین درد بعد از کشیدن دندان

 

گوش دادن به توصیه‌های دندانپزشک، مهمترین کاری است که باید پس از دندان کشیدن رعایت نمایید. در ادامه این توصیه‌های مهم را برایتان بیان می‌کنیم:

 1. حداقل دو روز استراحت کنید و از انجام هرگونه فعالیت شدید بپرهیزید.
 2. بعد از درمان، گاز استریلی روی حفره خالی گذاشته می‌شود، بعد از حدود ۱ ساعت نیم تا دو ساعت آن را بردارید و بستنی بخورید.
 3. استفاده از کمپرس سرد تا روز سوم به کاهش درد و تورم شما کمک خواهد کرد.
 4. بهترین مسکن برای درد دندان کشیده شده، ایبوپروفن و یا استامینوفن است که می‌توانید با نظر دندانپزشک مصرف نمایید.
 5. از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید و در چند روز ابتدایی غذاهای نرمی؛ مانند سوپ و یا پوره سیب زمینی میل کنید.
 6. از نوشیدن مایعات با استفاده از نی اجتناب کنید. این کار لخته خون را از بین می‌برد.
 7. در زمان خواب سرتان را بالاتر قرار دهید.
 8. در صورتی که درد و تورم بعد از سه روز به جای کاهش یافتن بیشتر شد، به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.

پاسخ به برخی سؤالات پرتکرار

 1. آیا گوش درد بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

  به دلیل استفاده از داروی بی‌حسی و همچنین نحوه درمان تا چند روز دچار درد در ناحیه دندان کشیده شده، فک و گوش خود خواهید بود. تا حدود ۴ روز این درد طبیعی است و جای نگرانی ندارد. تا روز سوم از کمپرس سرد و از روز سوم به بعد از کمپرس گرم برای کاهش درد و تورم خود استفاده کنید.

 2. بعد از کشیدن دندان چند روز درد داریم؟

  این درد تا حدود ۴ روز وجود دارد و بعد از آن به مرور باید کاهش پیدا کند. البته کاهش یافتن آن بستگی به رعایت نکات مراقبتی و توصیه‌هایی که در انتهای این مقاله برایتان شرح دادیم، بستگی دارد.

 3. آیا علت درد جای دندان بعد از کشیدن می‌تواند به دلیل عفونت باشد؟

  بله، عفونت دندان کشیده شده، یکی از دلایل ایجاد درد است. بنابراین در طول مدت زمان بهبودی خود به علائمی مانند تب، خونریزی و غیره که می‌توانند نشان دهنده این عارضه باشند، دقت کنید.

 4. چرا بعد از کشیدن دندان جای آن درد می‌کند؟

  با توجه به اینکه فرایند خارج کردن دندان از جای خود با آسیب‌های جزئی به بافت‌ها و عصب‌های اطراف آن ناحیه همراه است؛ بنابراین طبیعی است که بیمار پس از انجام این درمان مقداری درد داشته باشد.

 5. آیا شدت درد بعد از کشیدن دندان برای همه بیماران به یک اندازه است؟

  روند بهبودی کشیدن دندان برای هر فردی متفاوت است. برخی از افراد پس از این درمان ناراحتی جزئی را احساس می‌کنند، در حالی که برخی دیگر درد و ناراحتی شدیدتری را تجربه می‌کنند.

 6. چه زمانی درد جای دندان کشیده شده طبیعی نیست؟

  در صورتی که درد بعد از گذشت چند روز به جای کاهش یافتن، بیشتر شود، این درد طبیعی نخواهد بود. همچنین درد جای دندان ممکن است مداوم و ضربان دار باشد. در هر دو صورت، باید دندانپزشک خود را مطلع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان