۶ روش درمان زخم لثه بعد از کشیدن دندان؛ جای دندان کشیده شده کی خوب میشود؟

درمان زخم لثه بعد از کشیدن دندان
فهرست محتوا
۳.۷/۵ - (۲۰ رای)

به نظر شما آیا ایجاد زخم لثه بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟ چه مراقبت‌هایی بعد از مشاهده چنین مشکلی باید انجام داد؟
سوزش لثه بعد از کشیدن دندان به چه علت است؟ مدت زمان ترمیم لثه بعد از کشیدن دندان چقدر است؟
در ادامه، با بررسی بیشتر این عارضه بعد از کشیدن دندان، اطلاعات مفیدی به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد تا بعد از مواجه شدن با چنین مشکلی، نگرانی و ترسی نداشته باشید.

زخم لثه بعد از کشیدن دندان، آیا طبیعی است؟

آیا زخم شدن لثه بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

با توجه به اینکه پروسه کشیدن دندان یک پروسه تهاجمی است، ایجاد زخم بعد از آن یک امر طبیعی خواهد بود. به دلیل فرایندهایی است که خود بدن برای ترمیم آن انجام می‌دهد. این زخم‌ها ممکن است بعد از چند روز ناپدید شوند. به همین دلیل هم خیلی مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند. اما اگر این زخم‌ها بعد از مدت مشخصی ناپدید نشوند، ممکن است نشان دهنده مشکل بزرگ‌تری باشند.

مراقبت‌های لازم برای درمان زخم لثه بعد از کشیدن دندان

برای درمان زخم لثه بعد از کشیدن دندان چه مراقبت‌هایی لازم است؟

توجه داشته باشید که بافت لثه شما حین کشیدن دندان دچار آسیب می‌شود؛ به همین دلیل باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 1. استفاده از رژیم غذایی مناسب

  توجه به رژیم غذایی و مراقبت های بعد از کشیدن دندان بسیار مهم است. با توجه به شکل گیری زخم لثه بعد از کشیدن دندان، حتما باید به سراغ غذاهایی بروید که با جویدنشان، بافت لثه دچار ناراحتی نشود.
  غذاهایی مثل سوپ یا هر غذای نرم دیگری می‌توانند گزینه ایده‌آلی باشند. اما مواردی مثل آبنبات، عناب خشک و یا حتی نان خشک شده، می‌توانند سبب بدتر شدن این زخم‌ها شوند.

 2. پرهیز از استفاده از نی هنگام نوشیدن

  نوشیدن مایعات با نی می‌تواند به زخم لثه پس از کشیدن دندان آسیب برساند. به این خاطر که نی یک فشار منفی داخل دهان ایجاد می‌کند و می‌توانند سبب باز شدن مجدد زخم لثه شود. همچنین، نی ممکن است به زخم لثه برخورد کند و دوباره باعث خونریزی آن شود.

 3. پرهیز از استعمال سیگار

  سیگار یکی از مواردی است که به دلیل دربرداشتن ترکیبات مضر، سبب می‌شود تا زخم لثه دیرتر ترمیم پیدا کند.

 4. سرما درمانی

  استفاده از یخ و سایر کمپرس‌های سرد سبب می‌شود تا التهاب ناشی از زخم لثه کاهش یابد.

 5. رعایت بهداشت دهان

  برای اینکه زخم لثه بعد از انجام این درمان دچار عفونت نشود، حتما باید از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. در غیر این صورت، زخم لثه دوباره عود کرده و ترمیم آن به تعویق می‌افتد.

 6. استفاده از مسکن‌های تجویز شده

  دندانپزشک معمولا برای کاهش درد و التهاب زخم لثه بعد از کشیدن دندان، یک سری داروهایی تجویز می‌کند. بهتر است در زمان تعیین شده، از این داروها استفاده کنید تا درد و التهاب ناشی از این مشکل، هرچه سریع‌تر بهبود یابد.

سوزش لثه بعد از کشیدن دندان به چه علت است؟

علت سوزش لثه بعد از کشیدن دندان

سوزش لثه بعد از کشیدن دندان معمولا برای اکثر افراد اتفاق می‌افتد. این موضوع بیشتر به خاطر این است که محل زخم هنوز باز مانده است و یا در حال ترمیم است. البته این را هم فراموش نکنید که گاهی اوقات به دلیل عفونتی که در آن ناحیه اتفاق می‌افتد، این مشکل نیز به وجود می‌آید. به همین دلیل هم پیشنهاد ما این است که اگر در مدت مشخص شده، ترمیم لثه صورت نگرفت، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

مدت زمان ترمیم لثه بعد از کشیدن دندان چقدر است؟

ترمیم لثه بعد از کشیدن دندان بسته به اینکه شما چه دندانی را کشیده باشد، می‌تواند متغیر باشد. اما معمولا این زمان برای هر دندانی، بیشتر از یک ماه به طول نمی‌انجامد. جوش خوردن لثه بعد از کشیدن دندان معمولا به ۲ تا ۳ هفته زمان نیاز دارد. اما بسته شرایط بیمار و خود دندان، ممکن است این زمان کمی بالا و پایین شود.

جمع شدن لثه بعد از کشیدن دندان نشانه چیست؟

این اتفاق نشان دهنده این است که مراحل بهبودی زخم در حال طی شدن هستند. بهبودی زخم لثه بعد از کشیدن دندان، معمولا طی چهار مرحله اتفاق می‌افتد که جمع شدن لثه، در مرحله سوم آن انجام می‌شود.

درمان خانگی جای زخم کشیدن دندان در خانه

روش‌های خانگی مفید برای درمان زخم لثه بعد از کشیدن دندان

برای درمان جای زخم کشیدن دندان در منزل می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. دانه زنیان رومی زنیان یکی از داروهای خانگی موثر برای کاهش التهاب ناشی از زخم لثه است. درمان جای زخم کشیدن دندان با استفاده دانه زنیان، خیلی سریع‌تر از حالت عادی انجام می‌شود. این ترکیب علاوه بر خاصیت ضد التهابی، می‌تواند در ضد عفونی کردن محل مورد نظر نیز موثر باشد؛ چرا که ترکیبات ضد قارچ و به خصوص ضد باکتریایی دارد.
 2. قرقره کردن آب نمک شما می‌توانید از ترکیب آب و نمک، برای جلوگیری از عفونت محل زخم استفاده کنید. این ترکیب می‌تواند در بسته شدن سریع‌تر محل زخم نیز موثر باشد.
 3. استفاده از چای کیسه‌ای اگر محل مورد نظر درد دارد، می‌توانید برای درمان جای زخم کشیدن دندان، از چای نپتون استفاده کنید. علاوه بر تسکین درد، می‌تواند التهاب را هم کاهش دهد.
 4. استفاده از میخک میخک ترکیبی است که می‌تواند برای تسکین درد زخم لثه کارایی داشته باشد. دقت داشته باشید که این ترکیب علاوه بر این اثر، می‌تواند التهاب و عفونت را هم کاهش دهد.
 5. مصرف ترکیبات حاوی ویتامین C ویتامین سی ترکیبی است که برای ترمیم و بهبودی زخم‌ها بسیار ضروری است. به همین دلیل هم باید به سراغ محصولاتی بروید که حاوی این ترکیب باشند.
 6. استفاده از سیر سیر هم جزو ترکیباتی است که برای ضد عفونی کردن محل زخم‌ها بسیار گزینه ایده‌آلی است. به همین دلیل هم می‌توانید برای چند دقیقه از سیر روی محل زخم استفاده کنید تا علاوه ضدعفونی کردن محل زخم، بهبودی آن را هم تسریع کند.

سوالات متداول

 1. جای کشیدن دندان تا چند روز درد دارد؟

  معمولا بیمار تا سه روز پس از کشیدن دندان، ممکن این درد را تجربه کند.

 2. جای دندان کشیده شده کی خوب می‌شود؟

  این مورد بستگی به شرایط خود بیمار دارد. اگر شرایط بیمار خوب باشد و بیماری خاصی نداشته باشد، جای دندان کشیده شده تا ۱۴ الی ۲۱ روز بهبود میابد.

 3. برای درمان خارش لثه بعد از کشیدن دندان چه کار کنم؟

  این خارش جزو پروسه بهبودی زخم لثه شما است؛ به همین خاطر هم توصیه شده است تماسی با بافت لثه برای خاراندن آن نداشته باشید. در صورت تلاش برای خاراندن زخم، ممکن است دوباره باز شده و پروسه بهبودی به تعویق بیفتد.

 4. چرا بعد از کشیدن دندان یک تاول سفید روی زخم لثه من وجود دارد؟

  در صورتی که حین مواجه شدن با چنین چیزی درد نداشته باشید، نباید زیاد نگران این موضوع باشید؛ حتی این می‌توان یک خبر خوب برای شما باشد. چرا که احتمالا تا چند روز آینده، بهبودی زخم به اتمام خواهد رسید.

 5. چگونه بفهمم لثه من بعد از کشیدن دندان عفونی شده است؟

  دقت داشته باشید که عفونت لثه بعد از کشیدن دندان با یک سری علائمی ظاهر می‌شود. به عنوان مثال، احتمال دارد بعد از یک روز هم خونریزی داشته باشید. اگر درد ناحیه لثه ضربان‌دار است، احتمال وجود عفونت نیز وجود دارد.

 6. چرا بعد از کشیدن دندان یک برجستگی سفید و سفت روی لثه من ایجاد شده است؟

  ممکن است بعد از کشیدن دندان، چنین چیزی در دهان شما مشاهده شود. این موضوع در خیلی از موارد نشانه مشکل خاصی نیست و احتمالا بدن در حال بازسازی استخوان در آن ناحیه است.

12 نظر در “۶ روش درمان زخم لثه بعد از کشیدن دندان؛ جای دندان کشیده شده کی خوب میشود؟

 1. مهین حیدری گفت:

  سلام خیلی ممنونم از راهنمایی های خوب و مفید شما امیدوارم موفق باشید

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام با تشکر از مطالعه شما

 2. مهین حیدری گفت:

  سلام خیلی ممنونم از راهنمایی های خوب و مفید شما امیدوارم موفق باشید.امید دارم که در همه ی زمینه ها مردم رو بهره مند کنید از اطلاعات و علوم خودتان باتشکر فراوان

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام با تشکر از مطالعه شما

 3. نازنین میرزایی گفت:

  بعد از کشیدن دندونم یک لثم زخم شده، امکان استفاده از دهانشویه هست؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   بهتر است مقاله مراقبت های بعد از کشیدن دندان را در سایت دقیق مطالعه کنید و یا با شماره ۶۶۵۱۶۷۰۴ تماس بگیرید.

 4. محمد گفت:

  والا برای من بیشتر از ۳ روز شده ولی هنوز درد داره . ریشه دندانمو کشیدم

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام بعد از کشیدن دندان تا حدود ۳ الی ۴ روز باید درد کاهش پیدا کند اگر درد به جای کمتر شدن بیشتر می شود باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید

 5. اسدی گفت:

  با سلام امروز ۱۰ روزه دندون ۴ رو کشیدم و از درد دارم میمیرم.از روز اول هم شروع کردم به چرک خشک کن خوردم تا الان و همش قرص مسکن.شبها با شیاف گذاشتن خوابم میبره و دیگه از بس چرک خشک کن خوردم از حال رفتم.شما بگید من چکار کنم و راهکار چیست؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام حتما به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید

 6. میلاد گفت:

  سلام وقت بخیر من یک هفته میشه دندون هشت پایینو جراحی کردم و کشیدم. ولی متاسفانه دردش خوب نمیشه با مراجعه چندین باره به پزشک جای زخم دندونو پانسمان کردم چند بار ولی هنوز خوب نشده و درد داره . دلیل این موضوع چی میتونه باشه ؟ ایا حفره دندون خالی مونده؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام در بیشتر موارد زمانی که بیمار نکات مراقبتی شب اول تا شب سوم بعد از کشیدن را به درستی رعایت نمیکند مشکلاتی ایجاد خواهد شد اما به طور کلی درد بعد از کشیدن بعد از ۳ روز باید رو به کمتر شدن رود در صورتی که غیر این هست باید به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان