ارتودنسی با لیزر؛ استفاده از لیزر در ارتودنسی برای ردیف کردن دندانها

ارتودنسی با لیزر چیست؟
فهرست محتوا
به این مقاله امتیاز دهید

در این روز‌ها استفاده از تکنولوژی لیزر در انجام خدمات دندانپزشکی مثل کشیدن و پر کردن دندان بسیار خبرساز شده است. اما به تازگی برخی از دندانپزشکان از این تکنولوژی در ارتودنسی دندان نیز بهره گرفته‌اند. استفاده از لیزر در ارتودنسی می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد.
اما لیزر چه کاربردی در ارتودنسی دندان دارد؟
آیا استفاده از لیزر سبب کوتاه شدن زمان درمان ارتودنسی می‌شود؟
دکتر فاطمه لبافی در ادامه این مقاله توضیحات مفید و کاملی در خصوص ارتودنسی با لیزر ارائه کرده‌اند. پس تا انتهای این مطلب با ایشان همراه باشید!

ارتودنسی با لیزر چیست؟

ارتودنسی با لیزر چیست؟

ارتودنسی با لیزر، یک روش بسیار مدرن و پیشرفته بوده که طرفداران زیادی دارد. این روش درمانی برای از بین بردن بافت اضافی و غیر طبیعی لثه و ساختار‌های نامناسب دندان برای نصب بریس‌ها کارایی بی‌نظیری دارد. ارتودنسی با لیزر سبب می‌شود تا عوارض ناشی از درمان‌های جانبی کمتر شوند.

هزینه ارتودنسی با لیزر

تمام افرادی که قصد انجام ارتودنسی با لیزر را دارند، مهمترین دغدغه و سوال آنها در ارتباط با هزینه این روش درمانی است. به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است بیمه هزینه‌ای را بابت آن پرداخت نکند. هزینه ارتودنسی با لیزر نیز از تمام روش‌های ارتودنسی قیمت بالاتری دارد و هزینه نهایی با توجه به موارد متفاوتی مانند شدت ناهنجاری بیمار، موقعیت جغرافیایی کلینیک دندانپزشکی، تخصص دندانپزشک، سن بیمار و غیره برای هر بیمار متفاوت است.
بهتر است برای اطلاع از قیمت دقیق آن با کلینیک مورد نظر خود تماس بگیرید و اطلاعات لازم در این خصوص را دریافت نمایید.

مزایای ارتودنسی با لیزر

مزایای ارتودنسی با لیزر

یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمانی آسان و سریع، استفاده از لیزر است. برای ارتودنسی با لیزر در بیشتر موارد می‌توان ناحیه مورد نظر را به جای آمپول بی‌حسی با ژل بی‌حس کرد. ارتودنسی با لیزر فواید و مزایایی نیز دارد که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. ارتودنسی با لیزر کمترین درد و ناراحتی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت و به همین دلیل بیمار استرس کمتری را در حین درمان تجربه خواهد کرد.
 2. این روش می‌تواند با ضد عفونی کردن دهان، باکتری‌های پنهان شده زیر لثه و حتی داخل ریشه دندان را از بین ببرد.
 3. زمانی که متخصص نیاز به برش لثه داشته باشد، لیزر بسیار دقیق این کار را انجام می‌دهد.
 4. این روش می‌تواند تاثیر بسزایی در شکل دهی لثه داشته باشد و ظاهری زیبا به آن ببخشد.
 5. ارتودنسی با لیزر قادر به اصلاح لبخند لثه‌ای است.
 6. این روش درمانی می‌تواند تاثیر بسزایی در روشن‌تر کردن لثه داشته باشد.
 7. ارتودنسی با لیزر، سبب کاهش تعداد مراجعات به مطب دندانپزشکی می‌شود.
 8. مدت زمان درمانی بسیار کوتاه‌تری دارد. به این دلیل که می‌تواند مدت زمان درمان‌های جانبی را کاهش دهد.
 9. ارتودنسی با لیزر کاملا ایمن بوده و درد و خونریزی ندارد.
 10. این روش کارایی و نتیجه بسیار بهتری برای بیمار به همراه دارد.
 11. بافت مورد نظر برای درمان در این روش، سریع‌تر و راحت‌تر بهبود می‌یابد.
 12. برداشتن بافت سخت به کمک لیزر بسیار راحت‌تر صورت می‌گیرد.
 13. این روش با ضد عفونی کردن دهان، نقش موثری در سلامت دهان و دندان دارد.

انواع لیزر در ارتودنسی

در زیر به بررسی انواع لیزری که در این درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌پردازیم:

 1. لیزر CO2 اولین لیزر گازی که حتی امروزه دارای کاربردهای فراوانی است، لیزر دی اکسید کربن است. این نوع لیزر موجی مداوم و قدرت بسیار بالایی دارد.
 2. لیزر دیود لیزر دیود می‌تواند با افزایش سرعت در دسترسی به دندان نهفته شده روند درمان را سرعت ببخشد.
 3. لیزر اربیوم به کمک این لیزر، تراش دندان و جراحی‌های دندان بدون بی حسی موضعی انجام می‌گیرند. این لیزر می‌تواند با جذب انرژی در آب و هیدروکسی آپاتیت، بافت سخت دندان را بردارد. همچنین این نوع لیزر، کاربرد بسزایی در اصلاح پوسیدگی دندان و برداشت کامپوزیت‌ها و براکت‌های قدیمی بیمار دارد.

کاربردهای ارتودنسی با لیزر

کاربرد های ارتودنسی با لیزر

کاربرد ارتودنسی با لیزر عبارت است از:

 1. از بین بردن اتصالات بافت بافت‌هایی در دهان با ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌توانند باعث عقب‌تر رفتن دندان‌های دیگر شوند. ارتودنتیست با کمک لیزر به کوتاه کردن و یا از بین بردن این بافت با کمترین درد و ناراحتی می‌پردازد. کاربرد لیزر سبب می‌شود تا برای از بین بردن این بافت نیازی به جراحی نباشد و جای زخمی در دهان بیمار باقی نماند. زمانی که این بافت از بین برود، فاصله بین دندان‌ها بسته شده و از نامرتب شدن دندان‌ها جلوگیری خواهد شد.
 2. درمان زخم‌های دهان ساییدگی براکت‌ها روی لثه می‌تواند سبب ایجاد زخم در دهان شده و به دلایل متعددی نیز امکان ایجاد آفت در دهان وجود دارد. یکی دیگر از کاربردهای لیزر این است که به جای منتظر ماندن به مدت حدود ۲ هفته برای خوب شدن این زخم‌ها، فورا این زخم‌ها را درمان می‌کند.
 3. ایجاد هماهنگی خطوط لثه گاهی اوقات به دلیل ناهموار بودن خط لثه، ممکن است بعد از برداشتن براکت‌ها توسط متخصص ارتودنسی، بعضی از دندان‌ها بلندتر به نظر برسند. لیزر می‌تواند با تغییر شکل بافت لثه باعث شود دندان‌ها اندازه متعادلی داشته باشند.
 4. کاهش تورم لثه در صورتی که بهداشت دهان و دندان در حین درمان ارتودنسی به درستی رعایت نشود، با تجمع باکتری‌ها پشت سیم و براکت‌ها، لثه دچار تورم می‌شود. لیزر با کاهش این تورم شرایط مناسب‌تری برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بیمار فراهم می‌کند.
 5. سریع‌تر شدن حرکت دندان‌ها یکی دیگر از مهمترین کاربردهایی که ارتودنسی با لیزر دارد، سرعت بخشیدن به حرکت و جابه جایی دندان‌ها است؛ زیرا با تابش نور لیزر بر بافت لثه، روی لیگامان‌های پریودنتال تاثیر گذاشته و تاثیر بسزایی در حرکت دندان‌ها خواهد داشت.
 6. برداشتن بافت اضافی لثه گاهی اوقات روی سطح دندان‌های نهفته بافت اضافی وجود دارد که لیزر می‌تواند با کمترین درد و کاهش ریسک خونریزی این بافت اضافه را بردارد. برداشت بافت اضافه با لیزر کمک بسیار بزرگی در راحتی نصب براکت‌ها و کاهش مشکلات ایجاد شده، کرده‌ است.
 7. کاربردهای دیگر لیزر می‌تواند در شروع درمان ارتودنسی سبب سهولت در نصب براکت‌ها روی دندان شده و همچنین در انتهای درمان به برداشتن براکت‌ها از روی آن کمک شایانی کند. همچنین لیزر می‌تواند در بیرون آوردن دندان نهفته موثر باشد.

عملکرد لیزر در ارتودنسی

برای اینکه بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه درمانی از لیزر به دست بیاید، دندانپزشک باید از طول موج و زمان‌بندی و قدرت لیزر آگاهی کافی وجود داشته باشد. این روش کاملا ایمن است، اما متخصص ارتودنسی باید در حین درمان دقت کافی و لازم را برای جلوگیری از آسیب به بافت داشته باشد. لیزر‌های دندانپزشکی برای برداشتن دقیق بافت مورد نظر، انرژی متمرکز و خط باریکی را ارائه می‌دهند.
بعضی از لیزر‌ها برای برداشت بافت سخت و برخی دیگر برای برداشتن بافت نرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
لیزر علاوه بر افزایش سرعت روند درمان، نتیجه بهتری را به بیمار ارائه می‌دهد و همچنین بالاترین دقت را با ایمنی کاملی به دنبال دارد.

مراحل ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی با لیزر به این صورت است که در ابتدا متخصص ارتودنسی به کمک لیزر، لثه را بر می‌دارد و به اصلاح شکل ظاهری لثه برای پیشرفت و روند درمان می‌پردازد. در ادامه با لیزر براکت‌ها را بر روی دندان‌ها قرار داده و در انتهای روند درمان، ارتودنتیست با لیزر به راحتی براکت‌ها را از روی دندان‌ها بر‌می‌دارد.

معایب ارتودنسی با لیزر

به طور کلی این روش درمانی کاملا ایمن و بی‌خطر بوده و هیچ عارضه‌ای را برای بیمار به دنبال نخواهد داشت. اما یکی از معایب آن، می‌توان به نیاز به تخصص و مهارت بالا در استفاده از آن اشاره کرد. به گونه‌ای که اگر دندانپزشک تخصص کافی را نداشته باشد، ممکن است به بافت لثه آسیب زده و عوارضی را متحمل بیمار کند.

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی با لیزر

مراقبت های بعد از ارتودنسی با لیزر

بعد از ارتودنسی با لیزر، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. تا حدود یک هفته بعد از ارتودنسی با لیزر، مواد غذایی تند و داغ را مصرف نکنید.
 2. اگر احساس درد و ناراحتی داشتید، می‌توانید با مشورت دندانپزشک از ایبوپروفن و دهانشویه و همچنبن آب نمک استفاده نمایید.
 3. بعد از قرار دادن براکت‌ها، حتما بهداشت دهان و دندان را به صورت روزانه رعایت کنید.
 4. به هیچ عنوان براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی را دستکاری نکنید.

سوالات متداول

 1. آیا ارتودنسی با لیزر خطر دارد؟

  این روش درمانی کاملا ایمن و بی خطر است. در صورتی که بیمار قصد انجام ارتودنسی با لیزر را داشته باشد، متخصص ارتودنسی مزایا، معایب و شرایط آن را برای بیمار شرح خواهد داد.

 2. لیزر هولوگرافی چه کاربردی دارد؟

  این ابزار جدید برای اندازه گیری جابه‌جایی دندان‌ها در سه بعد کاربرد دارد. در گذشته این کار با الگوهای فیزیکی و یا اندازه گیری‌های مستقیم انجام می‌شد، اما امروزه این ابزار پیشرفته کمک بسیار بزرگی به علم دندانپزشکی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا