ارتودنسی دیمون چیست؟ | مزایا و معایب ارتودنسی با روش دیمون با قیمت و عکس قبل و بعد

ارتودنسی دیمون چیست؟
فهرست محتوا
۵/۵ - (۲ رای)

اگر به دلیل داشتن دندان های کج و نامرتب از صحبت کردن و لبخند زدن در جمع خجالت می کشید و این مشکل سبب کاهش اعتماد به نفس شما شده است، باید به دنبال یک روش مناسب برای طرح لبخند خود باشید. اگر دندانپزشک برای اصلاح این ناهنجاری به شما پیشنهاد ارتودنسی داد و شما تمایلی به استفاده از براکت های فلزی و سیم را ندارید، نگران نباشید، زیرا ارتودنسی روش های گوناگونی دارد که با مشورت متخصص ارتودنسی دندان می توانید بهترین روش درمان را انتخاب کنید. در این مقاله با یکی از روش های ارتودنسی که تحول عظیمی را در علم ارتودنسی ایجاد نموده است، بیشتر آشنا خواهیم شد.

ارتودنسی دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون چیست؟

در ارتودنسی دیمون (Damon orthodontics)، دندانپزشک از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن خودکار برای بیمار استفاده می کند که در جای همان براکت های فلزی قبلی قرار می گیرند. مکانیزم استفاده از سیستم دیمون، متفاوت از دیگر روش ها می باشد و به این صورت است که به جای براکت های فلزی که به شدت بر روی دندان ها سفت می شوند و نیاز به تنظیم مرتب دارند، از یک مکانیزم کنترل کننده مخصوص و لغزنده استفاده می شود. در این روش برای حرکت طبیعی مورد نظر دندان ها، سیم ها به براکت ها متصل شده و اصلاح دندان ها به این شیوه پیش می رود. در ارتودنسی دیمون بیمار راحتی بیشتری دارد و فشار کمتری را احساس می کند. همچنین این روش در زمان کمتری انجام شده و از نظر ظاهر، زیبایی بهتری دارد.

ارتودنسی دیمون برای چه کسانی مناسب است؟

این روش درمانی قادر به اصلاح ناهنجاری های شدید دندانی می باشد، اما به هر حال برای اینکه بدانید ارتودنسی دیمون برای شما مناسب است یا خیر، باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و با متخصص ارتودنسی مشورت کنید. دندانپزشک، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب خواهد کرد. سیستم دیمون فواید بسیاری از جمله عدم نیاز به کشیدن دندان ها، کاهش طول درمان، کاهش درد بیمار و مراجعات کمتر به مطب دندانپزشکی دارد. اما با این حال تمام این موارد به عواملی مانند سن، شدت ناهنجاری و بسیاری از فاکتور های دیگر بستگی داشته که متخصص ارتودنسی آن را بررسی می کند. درست است که ارتودنسی دیمون نیازی به کشیدن دندان ها ندارد، اما ممکن است بر اساس صلاح دید دندانپزشک و شرایط بیمار، نیاز به کشیدن دندان وجود داشته باشد.

هزینه ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون برای اصلاح ناهماهنگی دندان ها، بهترین روش درمان می باشد، اما هزینه بالاتری نسبت به بقیه روش های ارتودنسی دارد. البته باید بدانید به علت داشتن مزایای بی نظیر این روش، در آخر، درمان بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. هزینه ارتودنسی دیمون برای یک فک حدود ۱۰ میلیون تومان بوده یعنی چیزی حدود ۶ میلیون تومان بیشتر از ارتودنسی معمولی می باشد.

مزایای ارتودنسی دیمون

مزایای ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون را می توان یک فناوری جدید در علم دندانپزشکی در نظر گرفت که فواید و مزایای بسیاری دارد. در زیر به بررسی مزایای ارتودنسی دیمون می پردازیم:

 1. تعداد مراجعه کمتر به مطب دندانپزشکیدر ارتودنسی دیمون به علت سیستم خودکار و پیشرفته براکت ها و عدم نیاز به لیگاتور های پلاستیکی، تنظیمات کمتری مورد نیاز است، به همین جهت تعداد مراجعه به مطب دندانپزشکی کاهش می یابد. این سیستم یک طراحی حساب شده برای درمان در پیش دارد و دندان های فرد را در موقعیت صحیح به راحتی حرکت می دهد.
 2. ظاهر بهتروجود براکت های شفاف در این روش باعث شده تا ظاهر بهتری نسبت به دیگر روش های ارتودنسی وجود داشته باشد.
 3. مقرون به صرفهتکنولوژی جدید و پیشرفته ارتودنسی دیمون سبب شده تا این روش، هزینه بالاتری نسبت به دیگر روش های ارتودنسی داشته باشد، اما جالب است بدانید حتی با داشتن قیمتی بالاتر به دلیل داشتن مزایای بسیار و همچنین تعداد جلسات معاینه کمتر، این روش بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.
 4. اصطکاک کمتربا حذف شدن لیگاتور های الاستیکی، دندان های فرد بدون هیچ گونه اصطکاکی می توانند حرکتی آزادانه داشته باشند. به همین جهت فرسودگی و سایش برای دندان ها در این روش وجود ندارد.
 5. کاهش دوره درمان ارتودنسیکاهش دوره درمان ارتباط مستقیمی با اصطکاک کمتر دندان ها دارد. مدت زمان درمان ارتودنسی دیمون، حدود ۶ ماه کوتاه تر از روش های دیگر ارتودنسی می باشد.
 6. تجربه درد کمترطی سنجش درد انجام شده در ارتودنسی دیمون، درد بیماران در این روش کمتر از روش های دیگر نشان داده شده است، زیرا فشار کمتری بر روی دندان ها اعمال می شود.
 7. افزایش سلامت دهان و دنداناحتمال بروز بیماری های دهان و دندان در ارتودنسی معمولی بسیار بیشتر می باشد، زیرا باکتری و پلاک به راحتی زیر براکت های فلزی جمع می شوند. همچنین با مصرف نوشیدنی و غذای رنگی، کش ها به راحتی دچار تغییر رنگ می شوند. اما در ارتودنسی دیمون از کش استفاده نمی شود که سلامت دهان و دندان بیشتر حفظ می شود.
 8. درمان بهترارتودنسی دیمون توانایی درمان ناهنجاری های بسیار شدید را دارد و بازگشت پذیری آن نسبت به روش های دیگر بسیار کمتر خواهد بود.
 9. نتیجه بسیار مطلوبطبق نظر سنجی های انجام شده، درمان به کمک ارتودنسی دیمون نتایج بسیار رضایت بخش تر به همراه عوارض بسیار کمتر برای افراد داشته است. در این روش به کمک تکنولوژی پیشرفته، دندان ها حرکت سریع تر و راحت تری دارند. به همین جهت نتایج بسیار مورد پسند افراد خواهد بود.

نحوه انجام ارتودنسی دیمون

نحوه انجام ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی معمولی بعد از نصب سیم و براکت فلزی بر روی دندان، دستگاه ارتودنسی به وسیله متخصص به طور مکرر تنظیم می شود و همچنین فشار لازم برای صاف شدن دندان ها توسط دندانپزشک انجام می گیرد. ارتودنسی دیمون به دلیل داشتن سیستم پیشرفته، براکت ها به صورت خودکار تنظیم می شوند و فشار وارد شده به دندان ها را تنظیم می کند. می توان گفت به جای اینکه تا آخر دوره درمان هر ماه برای سفت تنطیم براکت ها به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید، سیستم دیمون به نحوی ساخته شده تا این کار را خود کار انجام دهد. در ابتدا بعد از اینکه دندان ها به میزان مشخصی حرکت کردند، سیم آزاد شده تا مجدد به طور آزادانه حرکت کنند، در ادامه با اعمال فشار مشخص دیگری، دندان ها به سمت صاف شدن سوق پیدا می کنند تا در نهایت کاملا صاف شوند. به طور کلی در زیر به طور دقیق مراحل انجام نصب دیمون را بررسی می کنیم:

 1. تصویر برداریدر اولین مرحله، دندانپزشک بعد از معاینه وضعیت دهان و دندان، با بررسی عکس گرفته شده، به طور دقیق تری وضعیت دهان و دندان را چک می کند و با برآورد نحوه قرار گرفتن دندان ها، نوع روش درمانی مورد نیاز را انتخاب می کند.
 2. نصب براکت دیمونبه طور معمول نصب براکت های دیمون بر روی دندان، حدود ۱ ساعت و در یک جلسه انجام می گیرد. در این جلسه دندانپزشک به تمیز کردن دندان ها، چسباندن براکت ها و در نهایت ایجاد سیستم قوس دار و سفارشی برای بیمار می پردازد. سیستم پیشرفته دیمون، فشار لازم برای صاف کردن دندان ها را به طور اتومایتک اعمال می کند و پس از نصب، تمام توصیه های لازم را در رابطه با سیستم و نحوه نگهداری آن به شما می دهد.
 3. تنظیمات جلسات بعدیبعد از اینکه تنظیم اولیه در جلسه اول انجام شد، جلسات بعدی هماهنگ خواهد شد تا سیم قوس دار تعویض شده و دندانپزشک روند پیشرفت صاف شدن دندان هایتان را بررسی کند. البته باید بدانید ارتودنسی دیمون به تعداد جلسات بسیار کمتری نسبت به روش های دیگر ارتودنسی نیاز دارد.
 4. برداشتن بریس هابا توجه به شرایط فردی و وضعیت دندان ها، روند درمان در این روش، سریع تر طی شده و بعد از به دست آمدن نتیجه مطلوب، تا زمانی که دندانپزشک صلاح بداند باید از نگهدارنده استفاده کنید.

تفاوت ارتودنسی دیمون با سایر روش های ارتودنسی

 1. در ارتودنسی ثابت ساده، بعد از نصب براکت ها بر روی دندان، از بین براکت ها سیمی عبور داده می شود و برای اتصال بهتر آن ها این کار به کمک کش های کوچکی انجام می شود. این کش ها و یا حلقه های لاستیکی به علت ایجاد اصطکاک زیاد، سبب کندتر شدن و دردناک تر شدن درمان می شوند، اما در ارتودنسی دیمون به دلیل نبودن کش ها و استفاده از مکانیزم کشویی، اصطکاک کمتری ایجاد شده که روند درمان را سریع تر می کند.
 2. وجود کش ها در ارتودنسی ثابت، تجمع باکتری و پلاک را افزایش می دهند که این کار بهداشت دهان و دندان را با مشکل مواجه می کند، اما در سیستم دیمون به علت عدم نیاز به وجود کش ها، سلامت دهان و دندان به شکل بهتری حفظ خواهد شد.
 3. براکت های دیمون اندازه کوچکتری نسبت به براکت های معمولی دارند که می تواند به کاهش بیماری های دهان و دندان کمک کند.
 4. در ارتودنسی معمولی، متخصص ارتودنسی بر روی دندان ها فشار اعمال میکند تا دندان ها جابه جا شوند، بنابراین درد بیشتری برای بیمار وجود خواهد داشت. اما ارتودنسی دیمون، به علت اعمال فشار کمتر، درد کمتری را به همراه خواهد داشت. البته باید توجه داشته باشید که این فشار ها در نحوه کار نتیجه منفی نخواهند داشت.

معایب ارتودنسی دیمون

با توجه به اینکه ارتودنسی دیمون مزایای فراوانی دارد، اما می تواند عوارضی نیز داشته باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. با وجود اینکه بریس های دیمون، می توانند از جنس سرامیکی و شفاف باشند، اما سیم ارتودنسی در این روش هنوز هم از جنس فلز می باشد که قابل رویت است. البته باید گفت این سیم ها بسیار نازک و ظریف بوده و جلب توجه زیادی ندارند.
 2. ارتودنسی دیمون هزینه بالاتری نسبت به روش های دیگر ارتودنسی دارد، اما می توان گفت با داشتن مزایای فراوان تا حدودی این هزینه مقرون به صرفه می باشد.
 3. در روز های اول بعد از نصب دستگاه ارتودنسی دیمون، احساس ناراحتی بیشتری نسبت به دیگر روش ها خواهید داشت که البته این احساس درد و ناراحتی بعد از چند روز برطرف خواهد شد.

سوالات متداول

 1. ارتودنسی دیمون به چند جلسه مراجعه به کلینیک دندانپزشکی نیاز دارد؟

  در صورتی که شما ارتودنسی ثابت ساده دارید، باید ماهی یک بار برای بررسی روند درمان به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید، در حالی که ارتودنسی دیمون به دلیل داشتن سیستم خود تنظیم، نیاز به مراجعه هر ۸ هفته یک بار به مطب دندانپزشکی دارد و این یعنی در حین درمان درد کمتری را تجربه خواهید کرد.

 2. آیا براکت دیمون شفاف به مرور زمان تغییر رنگ می دهد؟

  براکت های ارتودنسی دیمون مانند تمام براکت های دیگر، در صورت عدم بهداشت دهان و دندان به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد.

 3. ارتودنسی اینویزیلاین بهتر است یا ارتودنسی دیمون؟

  تشخیص اینکه کدام روش درمانی برای بیمار موثرتر است و جواب دهی بهتری دارد، برعهده متخصص ارتودنسی می باشد. اما به طور کلی ارتودنسی ثابت نتیجه بهتری از درمان را به ثمر می رساند. تنها مزیت الاینر نسبت به دیمون این است که بیمار می تواند در شرایطی آن را از دهان خود خارج کند، البته همین راحتی می تواند سبب طولانی شدن روند درمان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *