لیفت لثه | قیمت، مزایا، معایب، نحوه انجام، دوره نقاهت و مراقبتها

لیفت لثه چیست؟
فهرست محتوا
۵/۵ - (۱ رای)

امروزه اصلاح طرح لبخند و تاثیر آن بر زیبایی چهره، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. برخی از افراد به دلیل داشتن خط لثه بالاتر و یا پایین‌تر از حد متناسب، از ظاهر لبخند خود رضایت ندارند.
یکی از روش‌هایی که برای اصلاح اصلاح طرح لبخند این دسته از افراد انجام می‌شود، لیفت لثه (Gum lift) است.
اما نحوه انجام این درمان به چه صورت است؟
آیا جراحی لیفت لثه دردناک است؟
هزینه انجام آن چقدر است؟
دکتر لبافی در ادامه این مقاله تمام نکات مربوط به این درمان را بیان کرده‌اند؛ پس مطالعه این مطلب مفید را از دست ندهید!

لیفت لثه چیست؟

لیفت لثه چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و به کمک لیفت لثه یا کانتورینگ لثه، زیبایی لبخند برای تمام افراد ممکن شده است. لیفت لثه در اکثر اوقات یک جراحی زیبایی و جزء روش‌های اصلاح طرح لبخند به شمار می‌رود. این درمان با اصلاح عدم تناسب خط لثه، زیبایی چهره را در هنگام لبخند زدن دو چندان می‌کند.

لیفت لثه برای چه کسانی مناسب است؟

کاندیدهای مناسب برای لیفت لثه

برخی از افراد که دارای شرایط زیر هستند، کاندیدای مناسبی برای جراحی لیفت لثه خواهند بود:

 1. افراد مبتلا به تحلیل لثه تحلیل لثه می‌تواند سبب حساس شدن لثه، پوسیدگی دندان، از بین رفتن دندان و ظاهر شدن ریشه آن شود. به همین دلیل باید با اصلاح موقعیت لثه، از بروز این عوارض پیشگیری کرد.
 2. افراد دچار به دندان قروچه این عادت نادرست به مرور زمان سبب تحلیل لثه و نمایان شدن بیش از اندازه خط لثه در هنگام لبخند زدن می‌شود. البته بهتر است دندان قروچه را نیز کنترل کرد تا فرد دوباره دچار تحلیل لثه نشود.
 3. افراد دارای لبخند لثه‌ای  افرادی که لبخند لثه‌ای دارند نیز کاندیدای مناسبی برای کانتورینگ لثه هستند. برخی از این افراد به این دلیل که در هنگام لبخند زدن لثه آنها بیش از اندازه نمایش داده می شود، از ظاهر لبخند خود رضایت ندارند. به همین دلیل تصمیم می‌گیرند با استفاده از این روش آن را اصلاح کنند.
 4. افراد دارای لثه‌های حجیم برخی از بیماران به دلایلی مثل استفاده از دارو ممکن است دارای لثه‌های حجیمی باشند. به گونه‌ای که لثه‌ها روی تاج دندان قرار گرفته‌اند. در این بیماران نیز توصیه می‌شود از لیفت لثه برای درمان این مشکل استفاده شود.

هزینه لیفت لثه چقدر است؟

قیمت لیفت لثه

قیمت لیفت لثه با توجه به شرایط لثه هر بیمار و نوع روشی که برای انجام این درمان انجام می‌شود، متفاوت است. به طور معمول هزینه انجام آن از ۸۰۰,۰۰۰ (هشتصد هزار تومان) شروع می‌شود.
دندانپزشک متخصص با بررسی و معاینه وضعیت دهان و دندان بیمار، هزینه کانتورینگ لثه را برای او مشخص می‌کند. اگر لیفت لثه با لیزر انجام شود، هزینه لیفت لثه با لیزر حدود ۴۰ درصد گران‌تر از روش انجام آن با تیغ جراحی خواهد بود. برای اطلاع از قیمت دقیق انجام آن با کلینیکی که انتخاب کرده‌اید، تماس بگیرید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.
به طور کلی برخی عوامل در هزینه این درمان نقش دارند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 1. میزان درمان مورد نیاز در لیفت لثه با لیزر

  برخی از افراد نیاز به لیفت لثه بر روی یک دندان، برخی چند دندان و بعضی دیگر به لیفت خط کامل لثه نیاز دارند که با توجه به این موضوع، هزینه انجام آن تحت تاثیر قرار می گیرد. در صورتی که پیوند بافت نرم نیز مورد نیاز باشد، بر روی هزینه تاثیر خواهد گذاشت.

 2. روش‌های درمانی اضافی

  در اکثر اوقات برای تکمیل جراحی لیفت لثه، درمان‌های زیبایی دیگری همانند لمینت یا کامپوزیت مورد نیاز است. در صورتی که درمان‌های دیگری در کنار لیفت لثه انجام گیرد، هزینه آنها به طور جداگانه محاسبه می‌شود.

 3. بیمه

  لیفت لثه نوعی جراحی زیبایی است و بیمه درمانی هزینه‌ای بابت خدمات زیبایی پرداخت نمی‌کند. با این حال اگر لیفت لثه با تشخیص پزشک معتمد برای درمان صورت بگیرد، می‌توان با کسب اطلاعات از بیمه تکمیلی خود، اطلاعات لازم درباره هزینه را به دست آورد.

 4. تخصص و مهارت دندانپزشک

  جراحی لیفت لثه دقت و ظرافت بالایی را می‌طلبد، به همین جهت دندانپزشک با داشتن مهارت و تجربه کافی می‌تواند نتیجه مورد نظر بیمار را ایجاد نماید. بنابراین طبیعی است که در این شرایط هزینه بالاتری را دریافت کند.
  توصیه می‌شود برای لیفت لثه خصوصا با لیزر به کلینیک دندانپزشکی معتبر و حرفه‌ای مراجعه کنید و درمان خود را به دست دندانپزشک باتجربه بسپارید

 5. نوع روش درمانی

  تکنولوژی به کار گرفته شده برای انجام این درمان نیز در هزینه آن تاثیرگذار است. در صورتی که لیفت لثه به جای روش سنتی با روش لیرز انجام شود، به دلیل استفاده از تجهیزات خاص و همچنین حساسیت بالای این فرایند نیاز به مهارت و تجربه بالای دندانپزشک دارد.

نحوه انجام لیفت لثه چگونه است؟

معمولا لیفت لثه بین ۲ تا ۳ ساعت در یک جلسه و با کمک داروی بی‌حسی انجام می‌شود. این جراحی به دو شیوه قابل انجام است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. لیفت لثه با استفاده از تیغ جراحی و برش لثه

  لیفت لثه با استفاده از تیغ جراحی و برش لثه

  مراحل انجام این روش:

   • در این روش، ابتدا دندانپزشک با تزریق داروی بی‌حسی ناحیه مورد درمان را بی‌حس می‌کند.
   • در ادامه با کمک اسکالپل یا تیغ جراحی، بافت اضافی لثه را برش می‌زند. با این کار خط لثه دچار تغییر شکل شده و لثه‌ای متقارن و زیبا برای بیمار ایجاد می‌شود.
   • دندانپزشک برای اینکه لثه را به حالت طبیعی خود در آورد، قسمت‌هایی از آن را بخیه می‌زند.

  به دلیل سخت بودن دوره نقاهت لیفت لثه با تیغ جراحی، اکثر دندانپزشکان این درمان را به وسیله لیزر انجام می‌دهند.

 2. لیفت لثه با لیزر

  لیفت لثه با لیزردر روش لیفت لثه با لیزر به جای استفاده از تیغ جراحی از لیزر استفاده می‌شود. مراحل انجام این روش:

  • این روش بدون نیاز به بی‌حسی نیز قابل انجام است، زیرا لیزر همزمان با ایجاد برش، اعصاب و بافت‌ها را نیز می‌سوزاند، به همین دلیل بیمار درد زیادی نخواهد داشت. اما با این حال برای افرادی که نیاز به بی‌حسی دارند، بی‌حسی برایشان تزریق می‌شود.
  • دندانپزشک به کمک لیزر بسیار دقیق خط لثه را برش می‌زند.
  • کانتورینگ لثه به کمک لیزر زخم آنچنانی روی بافت لثه ایجاد نمی‌کند و نیازی به بخیه نخواهد داشت.

لیفت لثه چقدر طول می‌کشد؟

لیفت لثه در روش سنتی ۲ تا ۳ ساعت زمان می‌برد، در حالی که در این روش یک ساعت یا کمتر لیفت لثه به اتمام می‌رسد.

دوره نقاهت لیفت لثه چقدر است؟

دوره نقاهت کانتورینگ لثه بستگی به نوع روش درمان و وضعیت لثه بیمار دارد. اما به طور کلی زمان بهبود برای اکثر افراد بسیار کم است. درد و تورم بعد از عمل بیش از چند روز ادامه نخواهد داشت و به سرعت رفع می‌شود.
امروزه با استفاده از روش لیزر که نیازی به بخیه ندارد، دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تر شده است. برای کاهش درد و تورم، بیمار می‌تواند با مشورت دندانپزشک خود از داروهای مسکن استفاده کند.
با اینکه گفته شد این جراحی دوره نقاهت طولانی ندارد، با این حال باید مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های لازم بعد از جراحی به طور کامل رعایت شوند. در صورتی که بیماران به دستورالعمل‌های دندانپزشک خود پایبند باشند، علاوه بر طی شدن دوره سریع درمان، تا سال‌های طولانی بدون مشکل لبخند زیبای خود را حفظ خواهند کرد.

مراقبت‌های بعد از لیفت لثه

مراقبت های بعد از لیفت لثه

لیفت لثه دوره بهبود طولانی ندارد، اما باید دستورالعمل‌های دندانپزشک را به درستی رعایت کرد، این دستورالعمل‌ها عبارت‌اند از:

 1. داروهایی که دندانپزشک برای شما تجویز کرده به درستی و در زمان صحیح مصرف کنید.
 2. تا حدود ۴۸ ساعت بعد از جراحی از مصرف غذاهای سفت پرهیز کنید.
 3. تا زمان بهبودی کامل سیگار نکشید؛ زیرا نیکوتین می‌تواند سبب از بین رفتن لخته خون و خونریزی مجدد شود.
 4. ناحیه تحت درمان را استریل نگه دارید و برای کاهش احتمال ایجاد عفونت، بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید.
 5. تا حدود ۲۴ ساعت از انجام فعالیت‌های شدید و سنگین پرهیز کنید.
 6. با مشورت دندانپزشک خود از دهانشویه‌های فاقد الکل استفاده کنید.
 7. برای کاهش میزان تورم در چند ساعت اول از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 8. چند ساعت اول از خوردن غذاهای داغ و چسبناک اجتناب کنید.

مزایای لیفت لثه چیست؟

مزایای لیفت لثه

کانتورینگ لثه می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که در ادامه به بررسی هر یک پرداخته‌ایم:

 1. افزایش اعتماد به نفس

  نمایان شدن بیش از اندازه بافت لثه در هنگام لبخند زدن می‌تواند اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد. لیفت لثه با ایجاد تناسب در خط لثه لبخند فرد را بهبود می‌بخشد.

 2. نتیجه دائمی

  لیفت لثه یکی از درمان های زیبایی بوده که نتیجه دائمی برای بیمار در پی خواهد داشت.

 3. درمان بیماری‌های لثه

  این درمان می‌تواند با اصلاح موقعیت لثه برخی از مشکلات لثه مانند بیماری‌های پریودنتال را کاهش دهد.

 4. بهبود ظاهر دندان‌ها

  لیفت لثه با بلندتر و یا کوتاه‌تر کردن دندان‌ها، می‌تواند در جهت بهبود ظاهر دندان‌ها کاربرد داشته باشد.

معایب لیفت لثه کدام‌اند؟

معایب لیفت لثه

باید بدانید لیفت لثه به طور کلی عوارض خاصی ندارد. اما ممکن است برای برخی افراد عوارضی مانند حساسیت نسبت به داروهای بی‌حسی و احساس درد و ناراحتی اندکی به همراه داشته باشد.
قبل از انجام لیفت لثه، دندانپزشک شما طی یک جلسه مشاوره، شرایط و مراحل درمان را برای شما توضیح خواهد داد. شما می‌توانید از معایب و مشکلات این جراحی آگاهی پیدا کنید. پس بهتر است سوالات خود را از دندانپزشک بپرسید تا به طور کامل نگرانی‌های شما رفع شود.

لیفت لثه برای چه کسانی مناسب نیست؟

لیفت لثه با استفاده از تیغ جراحی یک نوع روش تهاجمی با میزان خونریزی بالا است. به همین دلیل ممکن است برای بیمارانی با برخی بیماری‌های سیستمیک مناسب نباشد. به عنوان مثال، افرادی که بیماری‌های انعقادی دارند، ممکن است نتوانند از این درمان بهره‌مند شوند. علاوه بر این نیز، احتمال بروز عفونت در بیماران دیابتی وجود دارد.

علت عدم تناسب لثه چیست؟

عدم تناسب خط لثه می‌تواند دارای دلایل متعددی باشد. برخی از این عوامل مانند:

 1. مصرف برخی از داروها
 2. ژنتیک
 3. ابتلا به بعضی از بیماری‌ها مانند پریودنتیت

می‌توانند سبب پوشانده شدن بخش زیادی از دندان‌ها شوند. در این صورت دندان‌ها کوچکتر به نظر رسیده و تناسب لثه از بین می‌رود.
گاهی اوقات نیز عکس این ماجرا اتفاق می‌افتد؛ یعنی لثه قسمت کمتری از دندان را پوشانده که در این صورت در هنگام صحبت کردن فرد، پیدا بودن بیش از اندازه دندان‌ها، ظاهر زیبایی را نشان نمی‌دهد.

سوالات متداول

 1. آیا لیفت لثه درد دارد؟

  به طور کلی لیفت لثه به کمک داروی بی ‌حسی انجام می‌شود، به همین دلیل در حین کار، بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. بعد از جراحی نیز با رعایت دستورالعمل‌های دندانپزشک و مصرف داروی مسکن، احساس درد و ناراحتی زیادی وجود نخواهد داشت. امروه لیفت لثه با روش لیرز بسیار راحت‌تر از روش سنتی بوده و درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی‌کند.

 2. آیا لیفت لثه با لیزر عوارضی دارد؟

  کانتورینگ لثه با لیزر هیچ عوارضی برای بیمار ایجاد نمی‌کند و درد و خونریزی ندارد. به دلیل اینکه نیازی به بخیه زدن ندارد، بیمار به سرعت بهبودی کامل خود را به دست می‌آورد.

 3. آیا بیماران دارای فشار خون می‌توانند از لیفت لثه برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند؟

  خیر، با توجه به فشار خون بالا در این افراد، دندانپزشک نمی‌تواند خونریزی ناشی از جراحی را بند آورد. به همین دلیل این درمان برای این بیماران انجام نمی‌شود. معمولا این بیماران به پزشک ارجاع داده می‌شوند و در صورتی که فشار خونشان کنترل شده باشد، می‌توان این درمان را انجام داد.

 4. آیا احتمال عفونت بعد از لیفت لثه وجود دارد؟

  در صورتی که از روش جراحی با اسکالپل استفاده شود و بیمار نکات بهداشتی را رعایت نکند، این احتمال وجود دارد. اما در روش استفاده از لیزر، به دلیل از بین رفتن باکتری‌ها در حین جراحی با نور لیزر، این احتمال خیلی کمتر خواهد بود. به علاوه اینکه در روش دوم، آسیب خیلی کمتری به بافت لثه وارد می‌شود.

 5. مزایای لیفت لثه با لیزر نسبت به روش سنتی آن چیست؟

  برخی زا مزایای آن عبارت‌اند از:

  • دقت و ظرافت بیشتر در انجام درمان
  • خونریزی بسیار کمتر
  • تقریبا بدون درد
  • بهبودی سریع‌تر
  • احتمال عفونت کمتر
  • زمان جراحی کوتاه‌تر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *