ارتودنسی نامرئی؛ مزایا، معایب، مدت زمان، انواع و قیمت ارتودنسی با الاینر شفاف

ارتودنسی لینگوال چیست؟
فهرست محتوا
۵/۵ - (۲ رای)

برای درمان ناهماهنگی دندان ها و ایجاد طرح لبخندی بی نظیر، یک روش درمان ارتودنسی ثابت، ارتودنسی لینگوال (Lingual orthodontics) می باشد که حدود ۲۰ سال است که به دنیای ارتودنسی دندان وارد شده است. اما جالب است بدانید، در طی این ۲۰ سال، به مرور زمان اشتیاق استفاده از این روش کاهش یافته است و تقریبا کمتر کسی وجود دارد که به انجام این روش ارتودنسی علاقه داشته باشد. با وجود اینکه مخفی بودن براکت ها در ظاهر برای درمان ارتودنسی بسیار جذاب بوده و بسیاری از بزرگسالان تمایل دارند تا اطرافیان متوجه درمان آن ها نشوند، اما ارتودنسی لینگوال در حین درمان سختی های بسیاری را برای بیمار و هم برای دندانپزشک به همراه دارد. در ادامه مقاله به طور کامل به بررسی این روش ارتودنسی پرداخته شده است و شما را بیشتر با این روش درمانی آشنا خواهیم کرد.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال چیست؟

یکی از روش های درمان ارتودنسی که به طرح لبخندی زیبا می پردازد و سبب تراز شدن دندان ها می شود، ارتودنسی لینگوال می باشد. این روش جزئی از درمان ارتودنسی ثابت بوده که بریس های آن مشابه با بریس های ارتودنسی ثابت ساده می باشد. تفاوت این است که به جای قرار گرفتن براکت ها بر سطح رویی دندان ها، این بریس ها در قسمت پشتی دندان ها قرار می گیرند. این روش به دلیل آنکه در دید نیست، می تواند نوعی از ارتودنسی نامرئی باشد. در واقع می توان گفت تنها مزیت آن مخفی بودن براکت ها می باشد وگرنه معایب بسیاری دارد. این روش ارتودنسی هم برای بیمار و هم برای ارتودنتیست دشوار خواهد بود.

ارتودنسی به روش لینگوال برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که تمایل دارند درمان ارتودنسی آن ها از اطرافیان مخفی بماند، می توانند از ارتودنسی لینگوال استفاده کنند. اما این روش برای همه مناسب و قابل استفاده نمی باشد. برخی از بیماران که اوربایت بسیار شدیدی دارند، احتمال دارد با نصب این براکت ها دچار مشکلات شدید تری شوند. به هر حال متخصص ارتودنسی بهترین روش درمان را برای بیمار انتخاب خواهد کرد.

هزینه ارتودنسی لینگوال

به طور کلی هزینه درمان علاوه بر روش درمان، تحت تاثیر عوامل متعددی می باشد. برخی از عوامل مانند شدت ناهنجاری، تعداد مراجعات به کلینیک دندانپزشکی، موقعیت جغرافیایی کلینیک، بیمه و دستمزد دندانپزشک، همگی بر قیمت نهایی ارتودنسی تاثیر گذارند. در جلسه اول معاینه، دندانپزشک مدت زمان درمان و حدود قیمت را برای شما شرح خواهد داد، اما قبل از آن میانگین قیمت ارتودنسی لینگوال را در محدوده مورد نظر خود به دست آورید. به طور معمول این روش ارتودنسی، هزینه بالاتری نسبت به دیگر روش ها دارد که به علت تخصصی ساخته شدن آن ها در لابراتوار می باشد. قیمت این روش ارتودنسی برای یک فک حدود ۶ میلیون تومان تا بیش از ۱۰ میلیون تومان می باشد.

مدت زمان درمان با روش لینگوال

مدت زمان درمان به روش ارتودنسی لینگوال با توجه به شدت ناهنجاری دندان ها و یا اختلال های فکی حدود ۱۸ تا ۳۶ ماه زمان می برد.

مزایای ارتودنسی لینگوال

مزایای ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال مزایای محدودی دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. بارز ترین مزایایی که ارتودنسی لینگوال دارد، مخفی بودن آن است. به دلیل اینکه ارتودنسی یک درمان طولانی مدت می باشد، بسیاری از افراد تمایل دارند که آن را از اطرافیان پنهان کنند، به خصوص بزرگسالان که تمایل کمی به درمان ارتودنسی دارند، می توانند از این روش استفاده کنند.
 2. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف نوشیدنی های رنگی، می تواند سبب تغییر براکت ها شود، مزیت این روش این است که تغییر رنگ براکت ها دیده نمی شود و تاثیری بر لبخند ندارد.
 3. این روش تا حدودی می تواند مشکلات ناشی از مال اکلوژن، بایت و ناهماهنگی دندان ها را درمان کند.

مراحل ارتودنسی لینگوال

مراحل ارتودنسی لینگوال

مراحل ارتودنسی لینگوال به این صورت است که در جلسه اول، دندانپزشک قالب پلاستیکی از دندان های بیمار تهیه می کند و پس از آن قالب تهیه شده را برای ساخت براکت های مخصوص هر دندان به لابراتوار ارسال می کند. برای از دست نرفتن شکل براکت ها، تکنسین های لابراتوار آن ها را به حالت موم می سازند و در محفظه پلاستیکی قرار می دهند. تقریبا می توان گفت این روش به تهیه ژله و سفت شدن آن شباهت دارد. در جلسه دوم، دندانپزشک به پشت دندان ها چسب مخصوص زده و براکت ها را بدون محفظه پلاستیکی در قسمت پشتی دندان ها قرار می دهد. این سیم ها با وارد کردن فشار ملایمی سبب هدایت دندان ها به سمت جایگاه صحیح می شوند.

انواع بریس های لینگوال

متخصص ارتودنسی با توجه اولویت بیمار و شرایط مناسب، بهترین و مناسب ترین برند را انتخاب می کند. برخی از برند های ارتودنسی لینگوال عبارتند از:

 1. بریس های نامشخصاین بریس ها به صورت کاملا شخصی طراحی می شوند. براکت ها در طلا قالب گیری شده و شکل دندان را به خود می گیرند و سیم ها بر اساس نیاز بیمار تهیه می شوند.
 2. IBRACESاین بریس ها با تکنولوژی روز ساخته شده اند و توسط متخصصین آموزش دیده به وسیله تکنولوژی CAD/CAM طراحی شده اند.
 3. IN-OVATIONاین بریس ها ناراحتی کمتر و درمان سریع تر نسبت به بقیه بریس ها دارند. استفاده از این بریس ها دندان ها را به تدریج در محل صحیح قرار می دهد.

مراقبت از ارتودنسی لینگوال

مراقبت از ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال نیز همانند هر روش درمانی دیگری به مراقبت هایی نیاز دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. باید سعی کنید حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و به صورت روزانه از نخ دندان استفاده کنید.
 2. با مشورت دندانپزشک خود برای شستشوی دهان خود از دهانشویه استفاده نمایید.
 3. می توانید برای خارج کردن غذا های باقی مانده از بین دندان ها، از دستگاه هایی که با فشار آب را به درون دهان می فرستند، استفاده کنید.

چه کسانی نمی توانند از ارتودنسی لینگوال استفاده کنند؟

برخی از افراد که دندان های به شدت روی هم رفته ای دارند، با انجام این روش به شدت دچار مشکل خواهند شد، زیرا در هنگام بستن دندان ها و جویدن غذا فشار زیادی به براکت ها وارد می شود. همچنین برای افرادی که مستعد بیماری های دهان و عفونت های لثه هستند، این روش اصلا مناسب نخواهد بود.

معایب ارتودنسی لینگوال

معایب ارتودنسی لینگوال از مزایای آن بیشتر می باشد. می توان گفت این روش درمانی تنها برای افرادی که دوست ندارند اطرافیان متوجه درمان ارتودنسی آن ها شوند، مناسب است، اما این افراد باید در جریان تمام معایب این روش درمانی قرار بگیرند. معایب ارتودنسی لینگوال عبارتند از:

 1. براکت های ارتودنسی لینگوال نسبت به براکت های ارتودنسی هزینه بالاتری را شامل می شوند.
 2. این نوع بریس ها در هنگام نصب شدن ناراحتی بیشتری را برای بیمار به وجود می آورند.
 3. تا حدودی روی گفتار تاثیر گذار است که البته بعد از مدتی بیمار به بریس ها عادت کرده و نحوه گفتار به شکل عادی بر می گردد.
 4. طول مدت درمان ارتودنسی لینگوال طولانی تر از روش های دیگر می باشد.
 5. تمیز کردن این براکت ها بسیار مشکل است، بنابراین احتمال پوسیدگی دندان ها افزایش می یابد.
 6. نصب ارتودنسی لینگوال برای متخصص ارتودنسی نیز دشوار است و دندانپزشک برای دقت بالاتر، زمان بیشتری را صرف می کند که بیمار باید آن را تحمل کند.
 7. حین درمان ارتودنسی لینگوال باید مراجعات بیشتری به مطب دندانپزشکی وجود داشته باشد.
 8. در ارتودنسی لینگوال به دلیل اینکه زبان با براکت ها در تماس است، ممکن است فرد دچار زخم خراش شود. گاهی اوقات به صورت ناخود آگاه از طرف زبان به دندان های پشتی فشار وارد می شود که می تواند در جابه جایی براکت ها تاثیر داشته باشد. در این صورت برای تنظیم مجدد بریس ها باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. آیا ارتودنسی لینگوال روی گفتار تاثیر گذار است؟

  در هنگام صحبت کردن برای ادای کلمات، زبان پشت دندان ها را لمس می کند. در ارتودنسی لینگوال به دلیل اینکه براکت ها در پشت دندان ها قرار دارند، به همین جهت تا حدودی بر گفتار تاثیر گذار می باشند.

 2. در حین درمان ارتودنسی لینگوال چه غذاهایی را نباید مصرف کرد؟

  غذا هایی مانند آجیل، پاپ کورن، غذا های سخت و چسبناک می توانند سبب آسیب رسیدن به ارتودنسی لینگوال می شوند.

 3. دلیل قیمت بالاتر ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی ثابت چیست؟

  براکت های لینگوال در اکثر مواقع برای تناسب کامل با دندان ها، به شکل سفارشی و در لابراتوار ساخته می شوند. حتی دسته از پیش ساخته شده این براکت ها از براکت های ثابت معمولی گران تر هستند.

 4. آیا درمان اوربایت با ارتودنسی لینگوال امکان پذیر است؟

  بهترین و کارآمد ترین روش برای درمان اوربایت، ارتودنسی لینگوال است که با اعمال فشار، به خوبی دندان ها را به سمت موقعیت صحیح هدایت می کند.

 5. آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟

  به طور کلی بیمار بعد از هر روش درمانی تا مدت کوتاهی به جهت عادت کردن به براکت ها درد مختصری را تجربه خواهد کرد که البته با مصرف دارو های مسکن این درد قابل تحمل است. براکت های لینگوال به دلیل اینکه در پشت دندان ها نصب می شوند، زمان بیشتری طول می کشد تا بیمار به آن ها عادت کند.

 6. آیا این سیستم درمانی سبب آسیب به زبان می شود؟

  براکت های لینگوال در تماس مستقیم با زبان هستند که در زمان غذا خوردن و یا صحبت کردن به طور طبیعی با براکت ها برخورد می کنند. در روز های اول نصب آن ها، ممکن است زبان زخم شود، اما به مرور زمان و با عادت کردن بیمار به براکت ها دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت.

2 نظر در “ارتودنسی نامرئی؛ مزایا، معایب، مدت زمان، انواع و قیمت ارتودنسی با الاینر شفاف

 1. غزل هانا‌زاده گفت:

  هزینه ارتودنسی نامرئی و ثابت چقدر فرق داره؟ارتودنسی نامرئی برای کارای خاص‌تری استفاده میشه؟

  1. دکتر فاطمه لبافی گفت:

   سلام هزینه درمان ارتودنسی علاوه بر روش این درمان تحت تاثیر موارد بسیاری است بهتر است ویزیت شوید و پس از در نظر گرفتن تمامی شرایط اطلاعات دقیق تری از هزینه درمان ارتودنسی خود به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
تازه ترین مطالب
میزان پیشرفت خواندن شما
فهرست محتوا
به مناسبت افتتاح

شعبه جدید

تخفیف 30% + ویزیت رایگان